Silindirik boruda karlanmanın ısı transferine etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of frost formation on heat transfer in cylindrical pipe
  1. Tez No: 784703
  2. Yazar: ALİ SERGEN ERYENİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KURTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Karlanma mühendislik uygulamalarının birçoğunda karşılaşılan ve çoğunlukla ısı transferini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu tür uygulamalarda karlanmanın kontrol edilmesi hem sistem performansını hem de sistemin çalışma ömrünü büyük oranda etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, silindir bir boru etrafında meydana gelen karlanma ve donmanın ısı transferine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. İç çapı 10 mm ve dış çapı 14 mm olan boru alüminyumdan imal edilmiştir. Silindirik boru 150 mm genişliğe, 140 mm yüksekliğe ve 2500 mm uzunluğa sahip şeffaf pleksi malzemeden imal edilen hava akış kanalına yerleştirilmiştir. Deneyler Reynolds sayısının 300, 506, 875, 1124 ve 1426, hava bağıl neminin %30, %45, %55 ve hava giriş sıcaklığının 15°C, 30°C ve 45°C değerleri için gerçekleştirilmiştir. Deneylerde silindir boru hattında antifriz soğutma sıvısı akışkanı kullanılmıştır. Silindir boru girişi 0,126 kg/s debide ve -30°C sıcaklık da sabit tutulmuştur. Silindirik boru üzerindeki karlanma kalınlığı arttıkça ısıl taşınım katsayısı zamana bağlı olarak azalmıştır. Burada karlanmanın etkisiyle yüzeyde oluşan tabakaya bağlı olarak ısıl direnç artmış, sistemden çekilen ısı miktarı azalmıştır. Deneysel verilerden ısı transferi ve karlanma kalınlığı üzerinde en etkin parametrenin Reynolds sayısı olduğu tespit edilmiştir. Reynolds sayısını hava giriş sıcaklığı ve bağıl nem izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Frosting is a condition encountered in many engineering applications and often negatively affects heat transfer. Controlling frost in such applications greatly affects both the system performance and the operating life of the system. In this thesis, the effects of frost and freezing around a cylindrical pipe on heat transfer were experimentally investigated. The tube with an inner diameter of 10 mm and an outer diameter of 14 mm is made of aluminum. The cylindrical pipe is placed in the air flow channel made of transparent plexiglass material with a width of 150 mm, a height of 140 mm and a length of 2500 mm. Experiments were carried out for 300, 506, 875, 1124 and 1426 Reynolds numbers, 30%, 45%, 55% of air relative humidity and 15°C, 30°C and 45°C values of air inlet temperature. In the experiments, antifreeze coolant fluid was used in the cylinder pipeline. The cylinder pipe inlet was kept constant at a flow rate of 0.126 kg/s and a temperature of -30°C. As the frost thickness on the cylindrical pipe increased, the thermal convection coefficient decreased with time. Here, depending on the layer formed on the surface with the effect of snow, the thermal resistance increased, and the heat transfer decreased. From the experimental data, it was determined that the most effective parameter on heat transfer and snow thickness was the Reynolds number. The Reynolds number is followed by air inlet temperature and relative humidity.