Kanser tedavisinde oral ajan kullanan hastaların tedaviye uyumlarının değerlendirilmesine yönelik ölçeğin geliştirilmesi
Development of a scale for assessment of adherence the treatment of patients using oral agent in cancer treatment,
  1. Tez No: 311277
  2. Yazar: GÜLCAN BAĞÇİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. NALAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Onkoloji, Hematology, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, kanser tedavisinde oral ajan kullanan hastaların tedaviye uyumlarının değerlendirilmesine yönelik standart bir ölçme aracının geliştirilmesini amaçlayan metodolojik bir çalışmadır. Bu çalışma kapsamında, ?kanser tadavisinde oral ajanlara uyum ölçeğinin? geliştirilmesi ve ölçeğin ?geçerlilik? ve ?güvenilirlik? analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Araştırma, Ağustos 2011-Mart 2012 tarihleri arasında GATA ve Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Özel Bayındır Hastanesinde Tıbbi Onkoloji/Hematoloji polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, en az bir aydır oral kemoterapi kullanan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 306 kanser hastası oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, ?hastaların tanıtıcı bilgilerine yönelik veri toplama formu?, ?kanser tedavisinde oral ajanlara uyum ölçeği? ve ?ilaç tedavisine bağlılık/Uyum öz-etkililik ölçeği (MASES)? kullanılmıştır. ?Kanser tadavisinde oral ajanlara uyum ölçeğinin? güvenilirliğinin değerlendirilmesi amacı ile yapılan analizlerde, ölçek için hesaplanan Cronbach alfa değeri, 0.738 bulunmuştur. Ayrıca, ölçek için, test-tekrar test güvenilirlik analizi sonucunda, test-tekrar test ölçek puanları arasında ileri derecede anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, ölçeğin ilgili alanda kullanılabilecek ?güvenilir? bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Ölçeğin, geçerliliği için değerlendirilen, ?kapsam?, ?yüzey?, ?ölçüt? ve ?yapı? geçerliliği analizleri sonuçlarına göre ölçeğin, kanser tedavisinde oral ajan kullanan hastaların tedaviye uyumlarının değerlendirilmesinde ?geçerli? bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Kanser tedavisinde oral ajan kullanan hastalarının tedaviye uyum durumlarının değerlendirilmesive izlenmesi amacı ile ölçeğin kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodological study to development of scale for assessment of adherence to treatment of patients who using oral agents in cancer treatment. In this study, aimed to assess the validity and reliability of the“adherence scale for oral agenst in cancer treatment?. The study was carried out in GMMA, Dr.Abdurrahman Yurtaslan Oncology Hospital, Ankara Numune Training and Research Hospital and Ankara Bayındır Hospital Department of Medical Oncology/Hematology outpatient clinic between ?August 2011-March 2012?. 306 cancer patients who are using oral agenst at least one month and who accepted to participate in the study constitute the sample of the study. ?Data collection form about the sociodemographic and medical information of patients?, ”adherence scale for oral agenst in cancer treatment? and ?medication adherence self-efficacy scale (MASES)?? were used as data collection instruments. Cronbach?s alpha was 0,738 for“Treatment adherence scale for patients using oral chemotherapy?. Also, there was a positive and significant correlation between test and retest score. As a result we accepted that this scale can be used for patients who use oral chemotherapy as a ”reliable scale“. According to the results of ?scope”,“surface”,“criterion”and“structure”validity analyzes of the scale, this scale was accepted as a“valid”to assessing of adherence to treatment of patients who use oral chemotherapy.Based on these results, using this scale for the purpose of the assessment and follow up of adherence to treatment of patinet who using oral agent in cancer treatment is recommended.