Farklı tam seramik sistemleri ile üretilen ve farklı rezin simanlarla yapıştırılan laminate veneer restorasyonların mineye bağlanma direncinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparison of bond strengths of different porcelain laminate veneer materials luted on enamel surfaces with different resin cements
  1. Tez No: 311276
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. CUMHUR SİPAHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı; mine yüzeyine iki farklı rezin siman ile yapıştırılan altı farklı tam porselen sisteminden üretilen porselen laminate veneerlerin bağlanma direncini karşılaştırmaktır. Çalışmada altı farklı tam porselen sisteminden (In Ceram Alümina, IPS Empress, IPS Empress II, Turkom-Cera, Ceramco 3, Finesse) standart boyutlarda 20 adet örnek hazırlandı. Toplam 120 adet porselen disk 12 deneysel gruba (n=10) ayrıldı. Örneklerin yarısı self-adeziv rezin siman ile (Clearfil SA), diğer yarısı ise self-etch rezin siman ile (Panavia F2.0) mine yüzeylerine yapıştırıldıktan sonra Instron test cihazında makaslama kuvvetine tabi tutuldu. Örneklerin kopma direnci değerleri MPa cinsinden kaydedildi. İstatiksel analizlerde T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanıldı. Makaslama testi sonucunda gruplarda elde edilen bağlanma değerleri büyükten küçüğe olmak üzere şöyle sıralandı; TCR/Cf (7.7 MPa), FNS/Cf (7.57 MPa), TCR/Pv (6.91 MPa), ICA/Pv (5.05 MPa), CER/Pv (4.75 MPa), IPS2/Cf (4.66 MPa), FNS/Pv (4.43 MPa), IPS2/Pv (3.97 MPa), CER/Cf (3.82 MPa), IPS/Pv (3.62 MPa), ICA/Cf (3.59 MPa), IPS/Cf (3.11 MPa). Her 2 siman grubunda da, en yüksek direnç değerleri TCR gruplarında (7.7 ve 6.91 MPa), en düşük direnç değerleri ise IPS gruplarında (3.11 ve 3.62 MPa) görüldü. Rezin siman tipinin, FNS grupları hariç, direnç değerlerini anlamlı düzeyde etkilemediği bulundu. Daha az klinik aşama gerektiren self-adeziv rezin simanların, PLV restorasyonların mine yüzeyine simantasyonunda self-etch rezin simanlara eşdeğer tutuculuk sağlayabildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the bond strengths of different porcelain laminate veneer (PLV) materials (In-Ceram Alumina, IPS Empress, IPS Empress II, Turkom-Cera, Ceramco 3, Finesse) luted on enamel surfaces with two different resin cements. 120 standard disc specimens were fabricated from each porcelain system and were assigned to 12 experimental groups (n=10). Half of the specimens (n=60) were luted on enamel surfaces with a self-adhesive resin cement (Clearfil SA), and the other half (n=60) were luted with a self-etch resin cement (Panavia F2.0). After cementations, shear force was applied on specimen interfaces with the Instron universal testing machine until failure. Forces at failure were measured (N) and recorded as MPa. Statistical analyses were performed with T test and One Way Analysis of Variance. Obtained values were as follows respectively; TCR/Cf (7.7 MPa), FNS/Cf (7.57 MPa), TCR/Pv (6.91 MPa), ICA/Pv (5.05 MPa), CER/Pv (4.75 MPa), IPS2/Cf (4.66 MPa), FNS/Pv (4.43 MPa), IPS2/Pv (3.97 MPa), CER/Cf (3.82 MPa), IPS/Pv (3.62 MPa), ICA/Cf (3.59 MPa), IPS/Cf (3.11 MPa). While both TCR groups showed the highest bond strength values in both resin systems (7.7 and 6.91 MPa), lowest values were obtained with both IPS groups (3.11 and 3.62 MPa). The resin type did not significantly affect the bond strength values, except FNS/Cf and FNS/Pv. It was concluded that the self-adhesive resin which requires less clinical procedure showed equal bond strength values compared to self-etch resin in the cementation of PLV?s on enamel.