Protefix ve propolisin ratlarda deneysel olarak oluşturulan yaralarda iyileşme sürecine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of protefix and propolis to process of wound healing experimentally induced in rats
- Tez No: 311279
- Danışmanlar: DOÇ. METİN ŞENÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlarda deneysel olarak oluşturulan yaralarda protefix ve propolisin iyileşme sürecine olan etkilerinin incelenmesidir. Diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi maksillofasiyal bölge cerrahisinde de herhangi bir etken sonucu oluşan yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi tedavinin başarılı olmasında önemli bir faktördür.Çalışmada 81 adet Wistar türü erişkin erkek rat 3 gruba ayrılarak dorsal torasik bölgelerinde her biri orta hattan yaklaşık 1cm. uzakta olacak şekilde 8mm çapında ikişer adet tam kalınlık eksizyon yarası oluşturulmuştur. Grupların biri kontrol olarak kabul edilip herhangi bir preparat uygulanmamıştır. Diğer iki grubun birinde yara iyileşmesindeki incelemek amacıyla günde iki kez 0,1 ml propolis diğerinde de aynı dozda protefix uygulaması yapılmıştır. Daha sonra bu üç grup kendi içlerinde 9'ar rattan oluşan 3 alt gruba ayrılarak 3., 7., ve 10. günlerdeki yara iyileşme düzeylerinin incelenmesi amacıyla doku örnekleri alınmıştır. Histolojik değerlendirme için, epidermal yapı, dermal yapı, kollajen lifler ve fibroblast sayısı incelenmiş, biyokimyasal değerlendirme için ise doku hidroksiprolin seviyesi ölçülmüştür. Örnekler aynı araştırmacılar tarafından değerlendirilmiştir.Yapılan histolojik ve biyokimyasal incelemede hem propolis hem de protefix uygulan gruplarda kontrol gruplarına oranla daha etkin bir yara iyileşmesinin olduğu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate comparison of the effects of protefix and propolis to process of wound healing experimentally induced in rats. Rapid healing of the wound is an important factor in the success of treatment in maxillofacial surgery like other surgical discipline.In this study 81 male Wistar rats were divided into 3 groups. Two full-thickness 8mm diameter excision wound at the thoracic dorsal midline, each about 1 cm. away from to be created. One of the group prepared as a control and has not been applied any application. At other two groups, twice a day 0.1 ml of propolis and the same dose protefix was applied to examine the wound healing. Then, these three divided into three sub-groups of 9 rats and at the 3., 7., and 10. days tissue samples were taken in order to explore the levels of the days of wound healing. For histological evaluation, the epidermal structure, dermal structure, the number of collagen fibers and fibroblasts were examined, the tissue hydroxyproline levels were measured for biochemical evaluation. Samples were evaluated by the same researchers.Histological and biochemical examination of the both propolis and protefix applied in groups as well as an effective wound healing than control groups that described.