Koroner anjijografi öncesi verilen planlı eğitimin hastaların kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examing planned education given prior to coronary angiography on the patients anxiety level
  1. Tez No: 311288
  2. Yazar: ÖZDEN TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma ilk kez koroner anjiyografi olacak hastalara verilen planlı eğitimin hastaların kaygı düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla müdahale çalışması olarak yapılmıştır.Araştırma, Aralık 2011- Mayıs 2012 tarihleri arasında GATA Kardiyoloji AD Başkanlığına bağlı Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde ve Kardiyoloji Kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini ilk kez anjiyografi olacak 50'si çalışma, 50'si kontrol olmak üzere yatışı planlanan 100 birey oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, ?Hastaların Sosyo-Demografik ve Hastalık Bilgileri Formu?, ?Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri? ve ?Eğitim Kitapçığı? kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Student t test, Paired Sample t test, Kruskal-Wallis varyans analizi ve Ki-kare testleri kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre; her iki gruptaki hastaların işlem öncesi ve sonrası orta düzeyde kaygı yaşadığı belirlenmiştir. Anjiyografi işlemi öncesinde eğitim verilen çalışma grubundaki bireylerin durumluk kaygı puan ortalamaları işlem sonrasında artarken (p0.05), kontrol grubunun azalmıştır (p>0.05). Her iki grubun da kendi içinde işlem öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was performed as an intervention study in order to assess the effect of the planned training to the patients who would undergo firstly coronary angiography on the patients anxiety levels.The research was conducted in Coronary İntensive Care Unit and Cardiology Clinic of Gülhane Military Academy department between December 2011 and May 2012 . The sample of the research included a total of 100 individuals, 50 of whom are in study group and 50 of whom are control group who planned their hospitalisation. The form of sociodemographical and medical characteristics of patients, Spielbergers State and Trait Anxiety Inventory and Education Booklet were used as the data collection tools. Student t test, Paired Sample t test, Kruskal-Wallis variant analysis and Chi-square tests were used for statistically evalvation of data.According to the data obtained from the research, it has been identified that the patients in both groups experienced moderate anxiety pre and post process. While state anxiety score of the indivuduals in the study group who received training before the angiography process increased (p0.05), that of the control group decreased (p>0.05). There was no statistically significant difference between pre and post process state and trait anxiety levels in each group (p>0.05).