Kinolon grubu antibiyotiklerin bakterilerin morfolojik yapılarına etkileri
- Tez No: 31129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Kinolon grubu antibiyotiklerin DNA giraz enziminin inhibitörü olduğu bilinmesine karşılık, bakteriler üzerinde henüz mekanizmaları tam olarak açıklanamamış etkileri gözlenmiştir. Duvar yapımına etkisi olmadığı düşünülmesine karşın bakterilerin morfolojik yapılarını bozmaktadırlar. Minimal inhibitor konsantrasyondan daha yüksek derişimlerde öldürülen bakteri sayısı artması gerekirken aksine azalmakta yani paradoksik bir etki göstermektedirler. Bu çalışmada kinolon grubu antibiyotiklerin farklı derişimleriyle karşılaştırılan basil ve kok şeklindeki bakterilerde meydana gelen morfolojik değişiklikler incelenmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Ayrıca yüksek konsantrasyonlarda antibiyotiğin bakteriler üzerindeki paradoksik etkiside gösterilmiştir. Düşük derişimlerde filamentasyon; minimal iinhibitör derişime yaklaşıldığında bakteri duvarının devamlılığının bozulması gözlenirken; bakterilerin öldürülemediği yüksek derişimlerde bakteri morfolojisinin korunduğu, yapısının antibiyotiksiz ortamda üretilen bakteriye benzediği gözlenmiştir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antibiotics belonging to the group of quinolones are known to be DNA gyrase inhibitors but they show some other effects, the mechanisms of which are not fully identified yet. Although it is thought that they do not interfere with the cell wall synthesis, they cause changes on the morphology of bacteria. It is expected that the number of living bacteria would decrease with increasing quinolone concentration over the minimal inhibitory concentration but on the contrary it increases; in other words they show a paradoxical effect. In this study the morphological changes that appear in bacteria, having bacillary or coccal shape, treated with different concentrations of quinolone antibacterials, are examined and photographed. The paradoxical effects of the antibiotics are also demonstrated at high concentrations. At low concentrations, filamentation; when approached to minimal inhibitory concentration, the destruction of the integrity of the cell wall; at high concentrations, where the bacteria could not be killed, normal cellular morphology, similar to the bacteria grown in media without antibiotic, was observed. 32