Sıçan testis dokusunda kadmiyum ile oluşturulan hasar üzerine etil pirüvatın etkilerinin araştırılması
A research on effects of ethyl pyruvate on rat testical tissues which was damaged with cadmium
- Tez No: 311311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kadmiyum insanlarda ve diğer memelilerde böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, testis ve plasenta gibi çoğu organı olumsuz etkileyen endüstriyel ve çevresel bir kirleticidir. Piruvat önemli bir metabolik ara üründür ve aynı zamanda hidrojen peroksit ve diğer ROS'ların etkili bir temizleyicisidir. Etil pirüvat endojen metaboliti olan pirüvik asitin basit bir türevidir ve pirüvat gibi ROS temizleyicisidir. Biz bu çalışmada kadmiyum ile testis dokusunda oluşturulan hasar üzerine etil pirüvatın koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada 32 adet ergin erkek Wistar albino türü sıçanlar kullanıldı. Denekler rastgele 4gruba ayrıldı. Grup I; (n=8) kontrol grubu, Grup II; (n=8) 2,5 mg/kg kadmiyum (intraperitoneal) uygulanan grup, Grup III; (n=8) 2,5 mg/kg kadmiyum + 100 mg/kg etil pirüvat (intraperitoneal) uygulanan grup, Grup IV; (n=8) 100 mg/kg etil pirüvat (intraperitoneal), uygulanarak oluşturuldu. Yirmi dört saat arayla iki doz etil pirüvat uygulamasından 1 saat sonra 2 ve 3. gruplara kadmiyum uygulandı ve uygulamadan 24 saat sonra denekler dekapite edilerek testis dokuları alındı. Parafine gömülen örneklerden alınan kesit örnekleri incelendi ve değerlendirildi. Kadmiyum uygulanan grupta germinal epitelde düzensizlik, epitel hücreleri arasında vakuol oluşumu ve yer yer nekrotik tübüller gözlendi. Kadmiyum uygulanan grupta seminifer tübül çapları ve Johnsen'in tübüler biyoksi skoru kontrol ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede azalmış olarak belirlendi. Koruyucu amaçlı verilen etil pirüvat bu skorlarda anlamlı bir değişikliğe neden olmadı. Sonuç olarak kadmiyum uygulamasının testis dokusunda çok ciddi histopatolojik değişiklikler oluşturmakta olduğu ve koruyucu amaçlı verilen etil pirüvatın bu hasarda etkili bir şekilde iyileştirici etkisinin olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Cadmium is an industrial and environmental pollutant that affects adversely a number of organs in humans and other mammals, including the kidneys, liver, lungs, pancreas, testis, and placenta. Pyruvate is an important metabolic intermediate, and also is an effective scavenger of hydrogen peroxide and other ROS. Ethyl pyruvate is a simple derivative of the endogenous metabolite, pyruvic acid is also an ROS scavenger. In this study we established to investigate the protective effect of ethyl pyruvate on cadmium damage to testis tissue. In this study 32 adult male Wistar albino rats are used. Rats are seperated into four random groups. Group 1; (n=8) control group, Group 2; (n=8) 2.5 mg/kg (intraperitoneal) cadmium administrated rats, Group 3; (n=8) 2.5 mg/kg cadmium + 100 mg/kg ethyl pyruvate (intraperitoneal) was administrated, Group 4; (n=8) 100 mg/kg ethyl pyruvate (intraperitoneal) was administrated. Within 24 hours administered 2 doses of ethyl pyruvate. Cadmium were application 1 hour after administration of ethyl pyruvate groups 2 and 3 and all the subjects are killed by decapitation 24 hour after. Testes of samples are taken and identified and it was buried into paraffine. Section examples which was buried into paraffine is analysed and reviewed. Germinal epithelium irregularities, epithelial cell loss in lumen, formation of the vacuoles between epithelial cells and necrotic tubules was observed to applied cadmium in the group. The diameters of seminiferous tubules and tubular biyoksi score of Johnsen compared to control group; significantly decreased. These scores was the same by the ethyl pyruvate for protective purposes. As a result of application of cadmium create a very serious changes on testicular tissue and the the ethyl pyruvate for protective purposes is not prevent this damage.