Hacılar ilçe merkezinde yaşlılarla yaşayan bireylerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Determination of attitudes regarding old age and ageism in individuals living together with an aged person at county Hacilar
  1. Tez No: 311324
  2. Yazar: ŞEMSİNNUR GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kayseri ili, Hacılar ilçe merkezinde yaşlılarla yaşayan bireylerin, yaşlılık ve yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın evrenini, 65 yaş ve üstü bireylerle aynı evde yaşayan 18?65 yaş arası 975 kişi oluşturmuştur. Çalışmaya katılım oranı %99.2 olarak gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve 2008 yılında Vefikuluçay tarafından geliştirilmiş olan Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ) kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 15.0 bilgisayar programında; Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmada bireylerin YATÖ toplam puan ortancasının 86.0 olduğu ve bireylerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin olumlu tutuma sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine attitudes towards old age and ageism in individuals living together with an aged person at county borough Hacılar, Kayseri. The population of this descriptive study of 975 individuals aged 18 to 65 years that live together with people aged 65 years or older in this descriptive study. Data collection was achieved by using face-to-face interview method with Ageism Attitude Scale (AAS) developed by Vefikuluçay and by a questionnaire structured by investigator. Survey was completed by 99.2% of the participants. Data collected were analyzed by using Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests. All analyses were performed by using SPSS 15.0 for Windows. In the present study, overall median AAS score was 86.0 We concluded that individuals in this sample had positive attitude in terms of ageism.