Kayseri Develi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt sığırı çiftliğinde bulunan sığır tırnaklarının muayenesi ve problemli tırnakların sağaltımı
Examination of the cattle foot housed in the Kayseri/Develi agricultural milking farm and treatment of foot disorders
- Tez No: 311363
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ATALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETBu çalışmada S.S. Develi İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde bulunan hayvanların tırnak hastalıkları yönünden taranması, problemli tırnakların son gelişmeler ışığında tedavilerinin yapılması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyali S.S. Develi İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt sığırcılığı çiftliğinde bulunan 100 adet sağmal inek oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan hayvanların canlı ağırlıkları 625±50 kg, ortalama süt verimleri ise 25±3 litreydi. Hayvanların laktasyon sayıları 1 ile 6 arasında değişiyordu. Hayvanların öncelikle klinik muayeneleri yapıldı. Enfeksiyöz hastalıkları yönünden yapılan incelemede hiçbir hayvanda bozukluk görülmedi. İncelenen hayvanların ortalama solunum sayısı 15-25 kalp atım sayısı 60-80, rektal vücut ısısı 38-39 derece olarak tespit edildi. Hayvanlar tek tek yürütülerek topallık kontrolleri yapıldı. Topallık görülen hayvan numaraları kayıt edildi. Hayvanlar daha sonra travaya alındı. Ayaklar askıya alınarak tırnak muayenesi yapıldı. Daha sonra belirlenen hastalıklar güncel gelişmeler ışığında tedavi edildi. Sonuç olarak; S.S. Develi İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt sığırı çiftliğine ait sığırlar üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada ayak hastalıklarının insidansı % 37 olarak belirlendi. Bu oran çiftlik için az da olsa yüksek bulunmuştur. Ancak yapılan çalışmadan elde edilen mevcut bulgular bu hastalıkların büyük bir oranda beslenme ve yetiştiricilikten kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, ahır hijyeninin sağlanması, ayak banyolarının düzenli kullanılması, peryodik tırnak kesimi ve bakımının yanı sıra çalışanların konuyla ilgili olarak bilinçlendirilmesinin ayak hastalıkları oranının düşürülmesinde önemli rol oynayacağı sonucuna varılmıştır.Anahtar kelimler: Sığır, tırnak, topallık, travay
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study was to investigate various possible hoof disorders in the cattle housed in S.S.Develi agricultural development cooperative central district farm and to treat the broken hoof according to modern treatment alternatives. The animal material consisted of 100 hundred Holstein milch cattle housed in S.S.Develi agricultural development cooperative central district farm.The mean body weight and milk yield of the cattle were 625±50 kg and 25±3 litre, respectively. Their lactation period varied between one and six years. Clinical examinations of the each cattle were carried out and no sign of general infection detected for any of the cattle. Heart, respiratory rate and rectal temperature were varied as 60-80/min, 15-25/min and 38-39 degree. Walking on the greound, lameness examinations were performend for each cattle and the cattle suffering from lameness recorded. The animals were then taken in the labor and their hoofs examined. Diagnosed hoof disorders were treated according to current treatment alternatives. In conclusion, the incidence of foot disordes were found as 37% for the cattle in the S.S.Develi agricultural development cooperative central district farm. This rate was respectively high for a farm. The study revealed that hoof disordes in this farm occured maninly due to disorders of nutrition and breeding. Therefore,controlling barn hygiene, regular use of foot bath, periodic hoof trimming and conscious breeding may play an important role for prevention of the hoof disorders in milking cattle.Key word: Cattle, hoof, lameness, labor