İskemi reperfüzyonda renin-anjiyotensin sisteminin rolü
The role of renin-angiotensin system on ischemia reperfusion
- Tez No: 311371
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETKalp iskemisi, kalbin perfüzyonundaki bozuklukla gelişir, reperfüzyon ise iskemik dokunun yeniden perfüze olması, oksijenlendirilmesi olayıdır. Her ikisi de kalp dokusunun elektrolit dengesini bozar ve aritmilere neden olur. Çalışmanın amacı, iskemi-reperfüzyon öncesi, kalp dokusunda farklı yollarla anjiyotensin II etkisini engellemek, gruplarda gelişen aritmi sıklığını karşılaştırmaktır.Çalışmada 20 adet Wistar albino dişi sıçan 4 grup halinde çalışıldı. Sıçanlara anesteziden 30 dakika önce gavajla maddeler verildi. İskemi grubu (İS): serum fizyolojik (SF;0,1 ml) grubu, Kaptopril (KAP; anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü) grubu: 5 mg/ 0,1 ml SF, Aliskrein (AL; renin inhibitörü) grubu: 25 mg/0,1 ml SF, Kaptopril+Aliskiren (KAP+AL) grubu: Kaptopril ve aliskiren gruplarındaki aynı dozda iki maddenin verildiği grup. İskemi-reperfüzyon süresince hayvanların kan basıncı ve elektrokardiyografi (EKG) kayıtları, deney bitiminde ise kan örnekleri alındı, plazmaları ayrıldı. Kalp dokuları alındı, ağırlıkları ölçüldü, oksidan ve antioksidan değerlendirme için saklandı. Homojenize edilerek mitokondri, sitoplazma ayrımı yapıldı.Anjiyotensin etkisinin engellendiği durumda geliştirilen iskemi-reperfüzyon aritmilerinin (Ventriküler ektopik atım,VEA, ventriküler taşikardi,VT, değerleri) sadece iskemi- reperfüzyon işlemi yapılanlardan anlamlı derecede farklı olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHeart ischemia results from a failure in perfusion of the heart while oxygenation of the ischemic tissue overagain causes reperfusion. Both of them leads to an impairment of the electrolyte balance in heart tissue and arrhytmia. The aim of this study was to prevent the effect of Angiotensin II in heart tissue with different ways before ischemia?reperfusion and to compare the frequency of arrhytmia seen in the groups.Twenty Wistar albino female rats were divided into 4 groups. The rats were given substances with their feedings 30 minutes before anesthesia. Serum physiologic fluid (SF; 0.1 ml) was administered to the ischemia group (IS), 5 mg/0.1 ml SF to the Angiotensin Converting Enzyme inhibitor; the Kaptopril group (KAP), 25 mg/0.1 ml SF to the Rennin inhibitor; Aliskrein group (AL) and finally KAP+AL group which were given both AL and KAP substances in the same dosage. During the ischemia?reperfusion, blood pressure was measured, electrocardiography (ECG) records and in the end of the study, blood samples were taken with separating the plasma afterwards. The heart tissue of the rats were removed, weighed and kept so as to evaluate the oxidant and antioxidant status. They were also homogenized and mitochondria and cytoplasm were separated.The ischemia?reperfusion arrhythmia (ventricular ectopic shot, ventricular tachycardia values) occurred with the prevention of Angiotensin effect was not found to be significantly different compared with the ischemia?reperfusion procedures performed alone.