B12 vitamini eksikliği olan çocuklarda serum S100B protein düzeyinin çalışılması
Study of serum S100B protein levels at children with b12 vitamin deficiency
- Tez No: 311406
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: B12 vitamininin en önemli fonksiyonu, hücrelerin bölünmesi ve çoğalması için gerekli olan DNA sentezini sağlamaktır. Eksikliği megaloblastik anemi yanında, psikiyatrik ve hematolojik bozukluk ile fiziksel ve nöro-motor gelişme geriliğine de neden olur. Özellikle demiyelinizasyon etkisi nedeniyle, beyin ve sinir sistemi gelişimi önemli derecede etkilenir. Hastalığın tanısı ve tedavisi kolay olmakla birlikte, geç tanı konan vakalarda sinir sistemindeki bozukluğun düzelmesi tam olmayabilmekte ve kalıcı nörolojik bozukluklar görülebilmektedir.S100B esas olarak astrositlerce üretilen, nöronlar ve glia üzerinde parakrin ve otokrin etki gösteren Ca bağlayıcı peptittir. S100B bir asidik protein olup sinirsel gelişim, farklılaşım ve beynin onarımında önemli bir faktördür. Sekrete edilmiş glial S100B'ler düşük (Nanomolar) konsantrasyonlarda nöronun fazla gelişimini uyarır. Aksine, ekstraselüler S100B'nin yüksek (mikromolar) seviyelerinde ise, proinflamatuar stokinlerin ekspresyonunu uyarır ve apoptozu indükler. Bu çalışmada çocuk hastalardaki B12 vitamini eksikliğinin serum S100B proteini düzeyi ile ilişkisi araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 1-24 ay arasında olan B12 vitamini eksikliği tanısı konulmuş 48 hasta ve 47 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Tam kan sayımı otomatik kan sayım cihazı ( celldyn 3700 ) ile yapıldı. B12 vitamini ve ferritin tayini rutin biyokimya kitiyle elektrokemiluminisans yöntemiyle (ECLIA) ölçüldü. Serum S100B ölçümü ELISA kitleri ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The most important function of vitamin B12 is to provide DNA synthesis which is required for the proliferation and division of the cells . B12 deficiency causes megaloblastic anemia, as well as psychiatric and hematological disorders and physical and neuro-motor developmental retardation. Especially, due to the impact on myelination (demyelination), the development of the brain and nervous system is significantly influenced. Although the disease is easily diagnosed and treated, in late-diagnosed cases, full recovery of the nervous system disorder may not be seen and permanent neurological disorders can be seen.S100B is a Ca-binding peptide that is mainly produced by astrocytes,and acting on neurons and glias as autocrine and paracrine. S100B is an acidic protein, and an important factor in neuronal development and differentiation, at repair of the brain. Glial secreted S100B stimulates the neuronal development at nanomolar (low) concentrations. In contrast, micromolar (high) levels of extracellular S100B stimulates the expression of proinflammatory cytokines and induces apoptosis. In this study we aimed to investigate, the relationship between vitamin B12 and serum S100B protein level. İn children who were diagnosed as vitamin B12 deficiency.Methods: This study included 48 patients who have vitamin B12 deficiency between ages 1-24 months and 47 healthy children as a control group. Complete blood counts were made by using automated blood count device (Celldyn 3700). Vitamin B12 and ferritin levels were determinated using electrochemiluminescence kit“ECLIA”. Serum S100B levels were measured by ELISA kits. Statistical analysis was performed using SPSS 17.0 and ?p? value below 0.05 was considered as significant.Results: In patient group, vitamin B12, hemoglobin (Hgb), and S100B levels were significantly lower than the control group.