Kilolu kadınlarda zayıflama diyeti ve lpg endermoloji tekniğinin bölgesel zayıflamaya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of weight loss diet and application of lpg endermologie testes on local weight loss in overweight women
- Tez No: 311405
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETBu çalışma, 2008-2009 tarihleri arasında Kayseri ilindeki iki farklı özel kuruluşa ait zayıflama merkezine başvuran BKİ 25.0 kg/m²'in üzerinde olan, herhangi bir metabolik hastalığı olmayan, gebe ve emzikli olmayan, premenapozal dönemdeki 20-45 yaş arasındaki 35 kadın üzerinde; diyetin ve Louis Paul Guitay (LPG) Endermoloji tekniğinin antropometrik ölçümler ve vücut bileşimi üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışma iki grup üzerinde uygulanmış ve bireyler iki ay süre ile izlenmişlerdir. İlk gruba bireylerin gereksinimine göre diyet eğitimi verilmiş (diyet grubu), ikinci gruba ise sadece LPG Endermoloji (LPG grubu) uygulaması yapılmıştır. Bireylere ilişkin genel bilgilerin toplanması ve diyet programlarının düzenlenebilmesi için çalışmanın başında 26 soru içeren bir anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrasında bireylerin antropometrik ölçümleri, vücut çevre ölçümleri ve vücut bileşimleri saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin yaş ortalaması 31.5±4.9 yıl olup, %34.3'ünün 30 ile 34 yaşları arasındadır. Çalışmadaki kadınların %40.0'ı lise mezunu ve %54.3'ü ev hanımıdır. Her iki gruptaki bireylerin öğün atlama (%54.3) ve ara öğün tüketme alışkanlıkları (%100.0) yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, 35 women who applied to private diet center to lose weight, in the premenstrual periods so between 20-45 year-old, BMI are over 25kg/m2, have no metabolic diseases and no pregnancy or breastfeed have been evaluated in terms of to compare effect of diet on anthropometric measurements of LPG endermologie technique and body content.The study applied to two separate groups and all were observed during two months. The first group were educated according to their needs (diet group) and the other were used only LPG endermologie application. During and after the study anthropometric measurements, body circumference measurements and body contents measurements were done. It is determined that involved people in the study are averagely 31.5±4.9 year-old and most of them (%34.3) are between 30 and 34, their %40.0 graduated from high school and rest (%54.3) are housewife. Their habit to skip meal (%54.3) and have snack (%100) are high.