U-937 insan makrofajlarının candida albicans ile infekte edilmesi sonrası uygulanan levamizolün immun yanıta ve oksidatif strese etkisinin araştırılması
A study on the effects of levamisole treatment following infection of u-937 human macrophages with candida albicans upon immune response and oxidative stress
- Tez No: 311418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETCandida albicans, mortalitesi yüksek, yaygın infeksiyonlara yol açan fırsatçı bir fungal patojendir. Antifungallerin, profilaksi ve tedavi amacıyla uzun süreli yaygın kullanımı sonucu dirençli kandida türlerinin görülmeye başlamasıyla antifungal tedavide başarı oranları düşmeye başlamıştır. Bu nedenle antifungal tedaviye katkı sağlayacak yeni bileşikler üzerinde çalışılmaktadır. Birçok hastalıkta immünmodülatör etkisi gösterilmiş olan levamizolün, hücresel aracılı immün defekte yol açan mantar infeksiyonlarında yararlı olabileceği düşünülebilir. Bu çalışmada levamizolün, in vitro olarak tek başına ve C.albicans uyarısı eşliğinde insan makrofaj hücre kültürüne uygulanması halinde, sitokin ve antioksidan düzeylerinde yaptığı değişiklikler belirlenerek, ilacın immün yanıta ve oksidatif strese etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada levamizol, U-937 insan makrofaj hücrelerine C.albicans ile infeksiyonundan önce, infeksiyon ile eş zamanlı ve infeksiyondan sonra uygulandı. Hücre süpernatanlarında IL- ???? IL-12, IL-18, TNF ?? sitokinleri ve süperoksit dismutaz enzim düzeyleri ELISA cihazı yardımıyla ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCandida albicans is an opportunistic fungal pathogen with high mortality rates causing extensive infections. As a result of the long and widespread use of antifungals for prophylactic and treatment purposes, resistant strains have developed, leading to lower success rates in antifungal treatment. Therefore, there is ongoing research on new compounds that will contribute to antifungal treatment. With proven immunomodulatory effect in many diseases, levamisole may also be useful in fungal infections causing cell-mediated immune defect. This study aimed to determine the changes in cytokine and antioxidants levels when levamisole is applied to human macrophage cell culture separately in vitro and accompanied by C.albicans stimulation and investigate its effect on immune response and oxidative stress.In this study, levamisole treatment was performed before, during and after infecting U-937 human macrophage cells with C.albicans. In cell supernatants, IL- ???? IL-12, IL-18, TNF ?? cytokines and superoxide dismutase enzyme levels were measured using an ELISA device.