The impact of TRAIL on M1, M2A, and M2C polarization of primary human macrophages
Trail'in primer insan makrofajlarının M1, M2A ve M2C polarizasyonuna etkisi
- Tez No: 770476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL), hücre ölümünü veya sağkalım yollarını tetikler. TRAIL, tümör hücresini öldürmesinin yanı sıra, tümör mikroçevresindeki immün hücrelerin canlılığını da regüle eder. Makrofajlar M1 veya M2 fenotiplerine polarize olabilmektedirler. M1 makrofajları proinflamatuar/tümörle savaşan hücreler iken, M2 makrofajları düzenleyici/tümör destekleyici hücrelerdir. TRAIL'in makrofaj polarizasyonu üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı bu etkiyi araştırmaktır. İnsan monosit türevli makrofajları ya TRAIL ile ya da DR4 veya DR5'e spesifik ligandlar ile önceden uyarılmıştır; veya insan monositleri TRAIL varlığında makrofajlara diferansiye edilmiştir ve ardından M1, M2a veya M2c fenotiplerine polarize edilmişlerdir. Buna ilaveten, öncesinden M2'ye polarize edilmiş makrofajlar TRAIL ile uyarılmıştır. Makrofajlardaki M1/M2 belirteçlerinin ekspresyonu qPCR/ELISA/akış sitometrisi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, makrofajların U937 AML tümör hedeflerine karşı sitotoksisitesi, akış sitometrisi ile ölçülmüştür. TRAIL ön uyarımı, M1 belirteçlerinin ekspresyonunu mRNA ve protein düzeyinde arttırırken, belirli M2 belirteçlerinin ekspresyonunu mRNA ve protein düzeyinde azaltarak primer insan makrofaj alt tiplerini M1 fenotipine yönlendirmiştir. Benzer şekilde, monositten makrofaj diferansiyasyonu aşamasındaki TRAIL'in varlığı da makrofaj alt tiplerinde M1 belirteçlerinin ekspresyonunu arttırmıştır. Ek olarak, TRAIL uyarımı M2 makrofajlarının M1'e yönelimini arttırmıştır. Sonuçlarımız hem DR4 hem de DR5 reseptörlerinin makrofaj polarizasyonunda rol oynadığını göstermektedir. Son olarak, TRAIL, U937 kanser hücrelerine karşı M1 makrofajlarının sitotoksisitesini arttırabilmektedir Kısaca, TRAIL, primer insan makrofajlarını tümörle savaşan M1 fenotipine yönlendirmektedir. Çalışmamız TRAIL'in M1 polarizasyonunu arttırarak tümör mikroçevresindeki anti-tümörijenik yanıtı arttırabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
TNF-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL), triggers cell death or survival pathways. Besides inducing tumor cell death, TRAIL regulates the immune cell viability in the tumor microenvironment. Macrophages can be polarized into M1 or M2 phenotypes. M1 macrophages are pro-inflammatory/tumor-fighting cells, while M2 macrophages are regulatory/tumor-supportive cells. TRAIL's impact on macrophage polarization is not comprehensively studied. The aim of this study is to investigate this impact. Human monocyte-derived macrophages were pre-stimulated with either TRAIL or with DR4 or DR5-specific ligands; or human monocytes were differentiated into macrophages in the presence of TRAIL, and then polarized into M1, M2a, or M2c phenotypes. Additionally, previously M2 polarized macrophages were stimulated with TRAIL. The expression of M1/M2 markers in macrophages was analyzed by qPCR/ELISA/flow cytometry. Furthermore, the cytotoxicity of the macrophages against U937 AML tumor targets was measured by flow cytometry. TRAIL pre-stimulation directed primary human macrophage subtypes into M1 phenotype by increasing the expression of M1 markers while decreasing the expression of certain M2 markers at mRNA and protein levels. Similarly, the presence of TRAIL during the differentiation of monocytes into macrophages increased the expression of M1 markers in macrophage subtypes. Additionally, TRAIL stimulation shifted M2 macrophages towards M1. Our results showed that both DR4 and DR5 receptors were involved in macrophage polarization. Finally, TRAIL enhanced the cytotoxicity of M1 macrophages against the U937 cancer cells. In conclusion, TRAIL drives primary human macrophages into tumor-fighting M1 phenotype. Our study suggests that TRAIL could enhance anti-tumorigenic response in the tumor microenvironment by increasing M1 polarization.