Violet lazer diyot ışınının mikroorganizmalar üzerine etkisi
The effect of violet laser diode irradiation on microorganisms
  1. Tez No: 311417
  2. Yazar: FUNDA ÜLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETBir ışın kaynağına maruz bırakılarak mikroorganizmaların inaktivasyonu gittikçe popülerleşen yeni bir araştırma alanıdır. Bunun ana sebebi, artan antimikrobiyal dirence karşı yeni tedavi yöntemlerinin gereksinimidir. Lazerlerin bu amaçla kullanımı gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Çalışmamızda violet lazer diyot ışınının, klinik öneme sahip farklı mikroorganizmalar üzerindeki inhibitör etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada Staphylococcus aureus, Metisilin Dirençli S. aureus, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans ve Candida glabrata suşlarına 405 nm dalga boyuna sahip violet lazer ışını 3 saat süre ile uygulandı. Lazer uygulanmayan ve uygulanan mikroorganizma süspansiyonlarından 0., 1., 2. ve 3. saatlerde ekimler yapılarak, lazerin mikroorganizmalar üzerine inhibitör etkisi koloni sayım yöntemi ile değerlendirildi. Ayrıca uygulanan lazerin etkilerinin saptanmasında iletkenlik yöntemi, dielektrik geçirgenlik yöntemi ve florimetrik yöntem kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInactivation of microorganisms by exposuring to a radiation source is a new research field getting popular. The main reason of this is the requirements for new therapy methods against rising antimicrobial resistance. For this reason lasers are getting importance for new research areas. The aim of this study was to determine microbicidal effect of violet laser radiation on medically important microorganisms without photosensitizer molecules.Selected microbial pathogens Staphylococcus aureus, Methiciline resistant Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans and Candida glabrata are exposed to 405 nm laser irradiation for 3 hours. The inhibition effect of the laser on the microorganisms was evaluated by Colony counting method after plating of exposed and unexposed microorganism suspensions at 0., 1., 2. and 3. hours. Besides the conductance method, dielectrical permittivity method and fluorimetric method were used to investigate the effects of the laser irradiation.