Giardiosis'li köpeklerde hematolojik ve biyokimyasal göstergelerin değerlendirilmesi
The evalution of hematologic and biochemical parameters in dog with Giardiosis
  1. Tez No: 311426
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CESUR ONMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETBu çalışmada, doğal enfekte giardiosisli köpeklerde trombosit sayısı, protrombin zamanı (PT), aktive edilmiş kısmi tromboplastin zamanı (aPTT), trombin zamanı (TT) ve fibrinojen gibi bazı kan pıhtılaşma parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu parametlerin yanında hematolojik ve biyokimyasal parametreler ölçülmüştür.Bu amaçla Kayseri yöresindeki iki farklı köpek yetiştirme barınağından toplanan yaşları 1-3 arasında değişen farklı cinsiyette (84'ü erkek, 86'sı dişi) toplam 170 hayvan çalışmaya alınmıştır. Klinik muayeneler sonucunda birkaç günlük yumuşak sulu dışkı şikayeti olan ve pratik antijenik test kitleri ile yapılan testler sonucu Giardia pozitif tespit edilen 60 adet köpek çalışma grubunu oluşturdu (Grup 1). Çalışmanın kontrol grubunu ise yapılan klinik muayenelerde sağlıklı olduğu belirlenen ve antijenik kitlerle Giardia negatif tespit edilen 30 adet köpek oluşturdu (Grup 2). Her iki gruptaki köpeklerden EDTA'lı, Na-Sitrat'lı ve antikoagulantsız tüplere kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study was to determine the blood clotting parameters such as prothrombin time (PT), activated partial thromboplastin time (aPTT), trombine time (TT) and fibrinogen in dogs with naturally infected giardiosis. Additionally, the heamatological and biochemical parameters were analysed in this study. For this purpose, a total of 170 animals obtained from two dog shelters in Kayseri province, aged between 1-3 years, different sex (84 males and 86 females) were included in this study. Sixty Giardia-positive dogs detected with antigenic practical kits, suffering from mild watery stools mild watery stools, were served as Group 1. Thirthy clinically healthy Giardia-negative dogs were used as control group (Group 2). Blood samples were taken in to tubes with EDTA, Na-citrate and tubes without any anticoagulants from the dogs in both groups.