Giardiosis'li çocuklarda A, D ve E vitamin düzeylerinin araştırılması
Investigation of vitamin A, D and E levels in the children with giardiosis
  1. Tez No: 294323
  2. Yazar: EMEL YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma giardiosis'li çocuklarda A, D ve E vitamin düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, Temmuz 2008 ? Haziran 2009 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 2?16 yaşları arasında 43'ü erkek, 31'i kız olan 74 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Dışkı örnekleri Hastanenin Parazitoloji Laboratuarında incelendi. Deneme grubuG.intestinalis yönünden pozitif bulunan toplam 49 kişiden (26 erkek, 23 kız) oluşturuldu. Kontrol grubuna ise herhangi bir paraziter etken belirlenmeyen 25 kişi (17 erkek, 8 kız) dahil edildi. Deneme grubundaki 49 hastanın 20'sinde (%40.8) vitamin A, beşinde (%10.2) vitamin D eksikliği tespit edildi. Kontrol grubunun altısında (%24) vitamin A, sekizinde (%32) vitamin D eksikliği belirlendi.G.intestinalis pozitifliği ile vitamin A eksikliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p0.05). Aynı şekilde yaş ile vitamin düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Çalışmamızda, hekimlerin giardiosis'li bir hastanın tedavisinde anti-giardial ilaçların yanında vitamin A takviyesi de yapmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the levels of the vitamins A, D and E in the children with giardiosis. The study was carried out on 74 patients, 43 boys and 31 girls, aging 2-16 years who were admitted to the Pediatric Clinic of Research Hospital of Van Yüzüncü Yıl University between the dates of July 2008 and June 2009. The examination of stool samples was made in Parasitology Laboratory of the hospital. Experiment group was included total of 49 people (26 boys, 23 girls) who were positive in terms of G.intestinalis. The control group was included 25 people (17 boys, 8 girls) who were free of any parasitic agent. In experiment group, vitamin A and D deficiency was determined in 20 (40.8%) and five patients (10.2%), respectively. In the control group, vitamin A and D deficiency was determined in six (24%) and eight individuals (32%), respectively. Statistically significant (p0.05) between sex and vitamin A, D and E deficiency was observed. In addition, there was no significant difference (p>0.05) between age and vitamin deficiency was observed. It was concluded that physicians should made supplementation of vitamin A beside the anti-giardia agent treatment of the patients with giardiosis.