TSK'de sıhhiye sınıfı erbaş/Erlerin seçim kriterleri ve eğitimlerinin incelenerek yetiştirilmelerine yönelik bir model ve eğitim programı geliştirilmesi
Evaluation of recruitment qualifications and training of combat medics in Turkish armed forces and developing a model and programme for training
  1. Tez No: 311449
  2. Yazar: UĞUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sağlık hizmetlerinin bütüncül bir yaklaşım içinde sunumunda tabip dışı sağlık personeli olarak sıhhiye sınıfı erbaş ve erlerin önemli yeri vardır. Cilt altı enjeksiyonlar, aşılar, adale içerisi enjeksiyonlar, basit yara pansumanları ile temizliği ve sütür alma konularında yetki sahibi sıhhiye sınıfı erbaş ve erler 4 hafta temel askerlik eğitimi, 6 hafta ihtisas eğitimi olmak üzere toplam 10 haftada yetiştirilmektedir. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmada farklı kuvvetlere bağlı uzman tabip, pratisyen tabip ve sağlık astsubaylara ulaşılarak tekrarlı anketlerin kullanıldığı Delphi yöntemi ile sıhhiye sınıfı erbaş ve erlerin seçim kriterlerinin ve sahip olmaları gereken bilgi ve becerilerin neler olduğu sorulmuştur. 1. Delphi anketinde sorulan açık uçlu sorulara verilen cevapların yapılandırılması ile hazırlanan, Likert tipi ölçek içeren 2. Delphi anketi ve 2. anketteki sorulara tüm katılımcıların ve kendinin verdiği cevapların dağılımını gözden geçirerek yeniden yanıtlaması istenen 3. Delphi anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Sıhhiye sınıfı erbaş ve erlerin fiziksel ve bedensel durumları, sağlık durumları ve eğitim durumlarına ilişkin seçim kriterlerinin geliştirilmesi, sağlık hizmet desteğinin etkin bir şekilde yürütülebilmesi için mevcut sıhhiye sınıfı erbaş ve erlerin yetki ve sorumluklarının damaryolu açma, cilt ve ciltaltı sütür atma, oksijen uygulama gibi bazı uygulamaları da içerecek şekilde genişletilmesi ve eğitimlerde tabip subay ve sağlık astsubaylarının aktif olarak görev alması gerektiği görülmüştür. Bu çalışma TSK'nde görev yapan sıhhiye sınıfı erbaş ve erlerin seçimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve sahip olmaları gereken bilgi ve becerilere ilişkin yürütülmüş tek akademik bilimsel çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Combat medics as health professionals other than physicians, have a crucial role in delivery of health services in a holistic approach. Combat medics certified for subcutaneous injection, immunization shots, intramuscular injection, minor wound dressing and stitch removal are trained in 10 weeks comprising of 4 weeks basic military training and 6 weeks occupational training. In this descriptive study, specialist physicians, general practitioners and medical NCOs from different services were questioned about which recruitment qualifications should be used for combat medics and what should a combat medic know and practice using Delphi technique, utilizing repetitive questionnaires. In order to collect comments of enrollees, open ended questions were used in the first Delphi questionnaire. Second Delphi questionnaire consisted of the structured answers of first Delphi questionnaire and involved a Likert scale. In the third round enrollees were asked to review answers of the enrollee group and themselves in the second round and afterwards answer the same questionnaire. Our findings revealed that recruitment qualifications regarding physical, medical and educational background should be developed for combat medics, current certification of combat medics should be enriched to an extend that they could initiate IV cannulation, perform minor stitches and apply oxygen and, medical officers and medical NCOs should take active roles in training of combat medics. This study is the only academic, scientific research in Turkish Armed Forces about recruitment qualifications for combat medics and levels of knowledge and skills that a combat medic would have.