Doğum ağrısının azaltılmasında transkutanöz elektiriksel sinir uyarımı uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of efficieny of the use of transcutaneous electrical nerve stimulation in labor pain relief
  1. Tez No: 311448
  2. Yazar: NEŞE SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYGÜL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminin birinci evresinde transkutanöz elektiriksel sinir uyarımı (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation-TENS) ünitesi aracılığı ile uygulanan düşük düzey elektrik stimülasyonunun, gebe kadının ağrıyı algılaması üzerindeki etkinliğini belirlemek amacı ile randomize kontrollü prospektif klinik çalışma olarak yapılmıştır. Bu çalışma Mayıs 2010- Mayıs 2011 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum kliniğinin doğum salonunda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini gruplar için belirlenen kriterleri sağlayan gönüllü kadınlar oluşturmuştur. Araştırma; müdahale grubunda 64 kadın, kontrol grubunda 60 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 15.00 istatistik programında analiz edilmiştir. İstatistiksel karşılaştırmalarda, tanımlayıcı veriler için ki-kare testi, sayısal veriler için t testi,bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, Görsel Ağrı Skalası (Visual Analog Scale -VAS) ağrı skoru ortalaması müdahale grubunda 5.49 ± 0.98, kontrol grubunda 7.71 ± 0.64 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a prospective randomized controlled trial study to determine the efficiency of low-level electrical stimulation applied by a TENS unit on labor pain relief. In this respect, the study was conducted from May 2010 to May 2011 at the obstetrics and gynecology clinic of a university hospital. The sample of the research included volunteering women that had met necessary criteria for each group. Thus, the study was completed with 64 women in the intervention group and 60 women in the control group. All data were analyzed with related tests of the SPSS 15.00 statistics program. Chi-square test was used for the descriptive data, t-test was chosen for the quantitative data and regression analysis was used to determine independent variables? effects on dependent variables.In the end of the research, VAS score means were calculated as 5.49 ± 0.98 for the intervention group and 7.71 ± 0.64 for the control group.