Süt ve daimi dişlerde kazein fosfopeptid ve flor içeren materyallerin çeşitli eroziv ortamlarda koruyuculuğunun atomik kuvvet mikroskobu ile in vitro olarak değerlendirilmesi
Protective effect of cpp-acp and fluoride compounds under severe conditions on the deciduous and permanent teeth: An afm in vitro study
  1. Tez No: 311450
  2. Yazar: MELTEM DERYA AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kazein Fosfopeptid-Amorf Kalsiyum Fosfat ve Flor içeren çeşitli materyallerin farklı eroziv ortamlardaki koruyucu etkilerini in vitro olarak değerlendirmektir. Kriterlere uygun olarak seçilen 160 adet süt molar ve 160 adet yirmi yaş dişi çalışmada kullanılmıştır. Seçilen dişlerin kronları akril bloklar içine gömülmüştür. Dişlerin mine tabakası izolasyon bandıyla izole edilerek aynı diş üzerinde 2x2 mm' lik kontrol ve test alanları oluşturulmuştur. Dişler rastgele (n=20, 10 süt dişi, 10 daimi diş) 16 gruba ayrılmıştır. (K1) Titanyum Tetra Florür, (K2) Asidüle Fosfat Florür, (K3) Kazein Fosfopeptid Amorf Kalsiyum Fosfat , (K4) Kazein Fosfopeptid Amorf Kalsiyum Floro Fosfat. 4 adet eroziv materyal seçilmiştir. (E1) % 100 Portakal Suyu, (E2) Coca Cola®, (E3) Sporcu İçeceği ( Powerade), (E4) Hidroklorik Asit.Koruyucu materyal kullanılan dişler eroziv ortamlarda 26 devir/dakika hızla dönen çalkalayıcı içinde 2 dakika sallandıktan sonra 1 dakika akan suyun altında yıkandı ve 15 saniye havayla kurutuldu. `0.' ve `5.' günlerde Atomik Kuvvet Mikroskobu' nda (AFM) incelendi.0. ve 5. gün Rq ve Rz değerlerinin farkları karşılaştırıldığında; % 100 portakal suyu ve sporcu içeceğinin daimi dişlerde süt dişlerinden daha fazla eroziv etki gösterdiği görülmüştür (p=0). Daimi dişler süt dişlerinden daha fazla erozyona uğramıştır. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Sitrik asit hem süt hem de daimi dişlerde en fazla erozyona neden olan asit tipidir.% 100 portakal suyuyla ekspoze olan daimi dişlerin yüzey pürüzlülüğünün azaltılması için APF, CPP-ACP veya CPP-ACFP materyalleri (p>0,05), lezyon derinliğinin azaltılması için TiF4' ün en etkili materyaller olduğu belirlenmiştir (p=0,002). Süt dişlerini % 100 portakal suyunun etkisinden korumak için CPP-ACP, TiF4 veya APF yüzey pürüzlülüğünün azaltılmasında (p>0,05), TiF4 lezyon derinliğinin azaltılmasında en etkili materyallerdir (p=0).Coca Cola® ile temas eden daimi dişlerin yüzey pürüzlülüğünü azaltmak için 4 koruyucu materyal kullanımı arasında anlamlı bir fark bulunamazken (p=0,2) CPP-ACP lezyon derinliğini azaltmak için en etkili materyal olduğu belirlenmiştir (p=0,024). Coca Cola® ile ekspoze olan süt dişlerinin lezyon derinliğini azaltmak için CPP-ACP (p=0), yüzey pürüzlülüğünün azaltılması için diğer 4 koruyucu materyalden biri uygulanmalıdır (p=0,06).Sık sık sporcu içeceği tüketen hastaların daimi dişlerinin yüzey pürüzlülüğünü azaltmak için çalışmada kullanılan 4 koruyucu materyal arasında anlamlı bir fark bulunamazken (p>0,05) lezyon derinliğinin azaltılması için dişlere TiF4 uygulanmalıdır (p=0,012).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study, evaluated the protective effects of casein phosphopeptide - amorph calcium phosphate and fluoride compounds under severe erosive conditions on the deciduous and permanent teeh by Atomic Force Microscopy. 160 primary molar and 160 impacted permanent third molar teeth were extracted. The crowns of teeth were embedded in acrylic resin blocks. With isolation tape were created enamel window of 2x2 mm wide in both control and test areas on the same enamel of the teeth. The teeth randomly (n = 20, 10 primary teeth, 10 permanent teeth) were divided into 4 erosive (E) and 4 protective (K) groups: (K1) Titanium Tetra Floride, (K2) Asidulated Phosphat Floride, (K3) Casein Phosphopeptid Amorph Calcium Phosphat (GC Tooth Mousse), (K4) Casein Phosphopeptid Amorph Calcium Floro Phosphat (GC MI Paste Plus), (E1) % 100 Orange Juice, (E2) Coca Cola, (E3) Energy Drink (Powerade), (E4) Hidrocloric Acid. Protective materials were applied to test areas on the enamel surface according to manufacturer's recommendation. No material were applied to control areas. The teeth shaked 26 cycle/minute in 2 minutes rapidly rotating shaker for 1 minute then washed in deionized water and dried in air for 15 seconds. In '0.' and '5.' days, teeth were analyzed by Atomic Force Microscope (AFM).As results of this study the differences compared to Rq and Rz values in 0. and 5. day, %100 orange juice and sports drink show more erosive effect on permanent teeth than deciduous teeth (p=0). Permanent teeth, have undergone more erosion rather than deciduous teeth. This difference was not statistically significant. Citric acid is the type of acid that causes the most erosion.APF, CPP-ACP or CPP-ACFP materials is most effective materials for permanent teeth which have exposed with %100 orange juice to reduce the surface roughness (p>0,05), however TiF4 is determined to be the most effective materials to reduce the depth of the lesion (p=0,002). Deciduous teeth to protect the % 100 orange juice is CPP-ACP, TiF4 or APF in reducing the surface roughness (p>0,05), the most effective in reducing the depth of the lesion TiF4 materials (p=0).There was no significant difference between the use of 4 protective materials for permanent teeth in contact with Coca-Cola® to reduce the roughness of the surface (p=0,2), however CPP-ACP was determined to be the most effective material to reduce the depth of the lesion (p=0,024). The CPP-ACP should applied to reduce the depth of the lesion for deciduous teeth are exposed to Coca-Cola® (p=0) and, one of the 4 protective materials should be applied to reduce the surface roughness (p=0,06).Permanent teeth in patients who often consume sports drink, to reduce the roughness of the surface, no significant difference between the use of 4 protective materials (p>0,05), to reduce the depth of the lesion TiF4 should applied to teeth (p=0,012)..