Son bir yıl içinde kardiyoloji kliniğimize yatmış atriyal fibrilasyon hastalarında demografik hasta özellikleri ve oral antikoagülan tedavi kullanımı
Demographic characteristics and use of oral anticoagulant therapy on atrial fibrillation patients hospitalized within the last year at our cardiology clinic
  1. Tez No: 311467
  2. Yazar: GÖKHAN AKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde 01/01/2011-01/01/2012 tarihleri arasında yatan 301 Atriyal fibrilasyon ve/veya Atriyal flutter hastası retrospektif olarak incelendi.Çalışmada; son 1 yıl içinde kliniğimize yatmış Atriyal fibrilasyon hastalarının antikoagülan tedavi sıklığının, OAK tedavinin kılavuzlara uygun olarak ve doğru endikasyonla başlanıp takibinin düzenli yapılıp yapılmadığının, alması gerektiği halde OAK tedavi alamayan hastalarda bunun sebeplerinin, hastaların demografik özelliklerinin tespit edilmesi amaçlandı.Çalışmada hastaların CHA2DS2VASc inme riski skorları ve HAS-BLED kanama riski skorları ayrı ayrı tespit edildi. Toplamda 301 AF hastasının 119'unda OAK tedavinin çeşitli nedenlerden dolayı başlanamadığı saptandı. OAK tedaviye başlanmama nedenleri arasında kanama eğilimi yaratan durumun bulunmasının ve/veya kanama öyküsünün olması istatistiksel açıdan diğer nedenlere göre anlamlı olduğu tespit edildi (p< 0.05). OAK tedavi kullanan 180 hastanın takip süresince 27'si OAK tedaviyi kesti ve 153'ü (%85) tedavilerine devam etti. Takip süresince INR değerleri terapötik aralıkta seyreden toplam hasta yüzdesi %52 olarak saptandı.Çalışma kapsamında sonuçta bir hasta OAK tedavi almıyor veya alamıyorsa bunun %70'e yakın hastaya bağlı sebeplerden kaynaklandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Medical datas of 301 patients admitted to Ondokuzmayıs University HospitalCardiology Clinics between the date 01/01/2011 and 01/01/2012, diagnosed AtrialFibrillation or Atrial Flutter were evaluated retrospectively for this study.In this study, we aimed to determine patients demografic characteristics, the frequency of anticoagulant therapy, according to guidelines and the appropriate indication of treatment started at OAK regular follow-up or followed by irregular, the reasons of disuse OAK treatments in atrial fibrillation patients hospitalized in the last one year.In the study, CHA2DS2VASc stroke risk score and HAS-BLED bleeding risk scores were determined separately. In total, 301 patients with AF, 119 patients don?t use the OAK treatment because of the several reasons. History of bleeding reason found statistically significant than the other reasons (p< 0.05). OAK treatment of 180 patients using during folllow up, 27 patients stopped using OAK treatment and 153 (%85) patients continued treatment. During follow-up the total percentage of patients presenting therapeutic range INR values was %52.A patient does not or can not use OAC treatment, %70 reasons due to patient-related reasons.