Neonatal dönemde açık kalp cerrahisi sırasında yapılan timektominin immün sistem üzerine etkisi
Impact of neonatal thymectomy that is performed during open heart surgery on the immune system
  1. Tez No: 663294
  2. Yazar: TAMER TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN BARBAROS KINOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Timus, organizmanın en az anlaşılmış organlanndandır. İmmün sistemdeki öneminin anlaşılması ile birlikte, uzun yıllar ani bebek ölümlerinden sorumlu tutulan timus, önemli ve araştırılan bir organ haline gelmiştir. Açık kalp cerrahisi için ameliyata alınan yeni doğanlarda timektomi, kanülasyon ve gereğinde arkus aorta mobilizasyonunu kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte, 6 aylıktan büyük çocuklar ve erişkinlerde timektomi immün sistem üzerinde olumsuz bir etki yapmazken, neonatal timektominin etkilerine ait çok az bilgi bulunmaktadır. Neonatal timektominin immün sistem üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla kliniğimizde büyük arterlerin transpozisyonu (TGA) nedeni ile hayatın ilk ayı içinde ameliyata alarak timektomi yaptığımız hasta grubunun operasyondan 1 yıl sonraki lenfosit subgruplarını ve ayrıca phytohemaglutinin (PHA) ile karşılaştıklarında verdikleri blastik transformasyon cevabını araştırdık. Bu çalışmada, lökosit, lenfosit sayımı ve CD2, CD4, CD5, CD7, CD8, CD16, CD20, CD22 ile CD4 - CD8 oranı, CD56 alt grupları , monoklonal antikorlar kullanılarak , 13 hastadan oluşan çalışma grubu (Grup l) ile yaş uyumlu 13 kişilik sağlıklı kontrol grubu (GrupO) arasında karşılaştırıldı. T lenfosit olgunlaşma ve fonksiyonları, lenfosit kültüründe PHA testi ile her iki grupta araştırı İdi. Neonatal timektomi yapılan hastalarda, lenfosit sayısı, T lenfositlerine özgü belirleyicilerden, CD2, CD4, CD8 ile bir kısım B lenfositinde de bulunabilen CD5 ve NK (doğal öldürücü lenfositler ) hücre grubunun belirleyicisi olan CD16, kontrol grubuna göre anlamlı oranda düşük bulunmuştur. Lökosit sayısı ve B lenfosit grubuna ait belirleyiciler CD20, CD22 ile NK hücrelerinden CD56 grubunda anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. T lenfositlerin, PHA' ya verdikleri blastik transformasyon cevabı açısından iki grup arasında anlamlı fark görülmemiştir. İnsanlarda neonatal dönemde yapılan timektominin etkilerinin sonuçlarına ilişkin bilgilerimiz son derece azdır. Bu konuda mevcut iki önemli yayın dışında çalışma bulunmamaktadır. Bu iki yayından ilki 1987 yılında Brearley tarafından yayınlanmış olup neonatal timektominin immün sistem üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekilerek zorunlu durumlar dışında yapılmaması gerektiği öne sürülmüştür. Diğer çalışmada ise 1998 yılında Wells, lenfosit alt gruplarında sayısal azalmalar olmakla beraber, fonksiyonel bozulma göstermediklerini ve dolayısı ile timektomiden sakınmaya gerek olmadığı bildirmiştir. Bu çalışmada, oldukça geniş alt gruplar incelenmiş ve T lenfosit alt gruplarının yanısıra NK hücre serisinde de azalma olduğu gösterilmiştir. Timektomi uyguladığımız çalışma grubundaki hastaların hiç birinde bir yıllık takip sırasında immün defekt düşündüren herhangi bir klinik tablo ile karşılaşılmamıştır. Ancak konu ile ilgili çalışmaların azlığı nedeni ile daha fazla ve detaylı çalışmalara ihtiyaç olduğu ve tam olarak açığa çıkana kadar total timektomiden kaçınılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Thymus is one of the least understood parts of the human organism. Through the acknowledgement of its role in the immune system thymus, which has been held accountable for sudden infant deaths throughout the years, acquired more importance and popularity in fields of research. In the case of newborns that must undergo open heart surgery, thymectomy has been noted to provide an ease of access during cannulation and, if proven necessary, arcus aorta mobilization. While thymectomy does not display any negative effects on the immune systems of adults and infants, older than six months, there exists only a small portion of information regarding the effects of neonatal thymectomy on the immune system. In this research, phytohemagglutinin (PHA) induced blast transformation response and the lymphocyte subgroups of patients who have been operated and performed thymectomy on within the first month of their lives, to combat transposition of the great arteries (TGA), have been monitored after one year has passed since the procedure, in order to observe the influence of neonatal thymectomy on the immune system. In this research procedure, monoclonal antibodies have been used to handle leukocyte and lymphocyte counts but also to detect CD56 sub-groups, and to acquire the CD2, CD4, CD5, CD7, CD8, CD16, CD20, CD22 and CD4-CD8 ratio. The received data has been used in a direct comparison within two groups of thirteen subjects, with one being made out of patients (Group I) and the other one out of healthy individuals (Group O). Maturation and function of T lymphocytes have been assessed in both groups with PHA tests in lymphocyte cultures. In patients who have undergone neonatal thymectomy, lymphocyte counts and levels of CD5, which can be present in certain B lymphocytes, T lymphocyte specific characterizing agents CD2, CD4, CD8 and natural killer cell (NKC) characterizing factor CD16 were found to be notably lower than the control group. However, leukocyte count along with the levels of B lymphocyte characterizing factors CD20, CD22 and the NKC subgroup CD56, were seen to display no remarkable diversity among the groups. Likewise, PHA induced blast transformation response, too, was noted to show no noteworthy discrepancy betwixt groups. The pre-existing knowledge on the impact of neonatal thymectomy is highly limited. This issue has only been addressed in two publications of utmost importance. The first work, published by Brearley et al. in 1987, have emphasized the negative influence of neonatal thymectomy and addressed that it should not be consulted unless deemed completely necessary. In the second publication, Wells et al. have reported in 1998 that even though the lymphocyte sub-group counts declined, they showed no loss of function. Thereby stressing that thymectomy can be considered as a regularly applicable method. In this work, conducted by Wells et al., relatively larger sub-groups have been examined and it has been shown that the count of not only T lymphocyte sub-groups have diminished but of the NKC series as well. Throughout their one-year monitoring period, none within the aforementioned experimental group of patients, that have undergone thymectomy, have displayed a clinical case that would arise from immune deficiency. However, it is suggested that total thymectomy should be avoided when possible since, as of yet, there exists only a small number of publications and detailed research regarding the topic as of yet.