Anogenital siğillerde kriyoterapi ile %25 podofilin solüsyon tedavisinin etki ve yan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects and the side effects of cryotherapy and 25% podophyllin solution treatment in anogenital warts
- Tez No: 311468
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYYAR CANTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Anogenital siğiller human papillomavirüs enfeksiyonunun neden olduğu iyi huylu epidermal proliferasyonlardır. Tedaviyle hastanın fiziksel ve psikolojik rahatsızlığının iyileştirilmesi, viral yükün azaltılarak başka insanlara bulaşmasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Tedavi amaçlı çok sayıda seçenek olmasına rağmen hiçbirisi tek başına kür sağlamamaktadır. Kriyoterapi, sıvı azot kullanılarak dokunun tahrip edilmesi işlemidir. Podofilin bir bitki reçinesidir ve uzun yıllardır genital siğil tedavisinde kullanılmaktadır. Bizim çalışmamızda kriyoterapi ile geleneksel bir yöntem olan podofilinin etkinliklerinin ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem:Bu çalışmada klinik olarak anogenital siğil tanısı ile kriyoterapi veya %25 podofilin solüsyon tedavisi almış olan toplam 40 hasta (7 kadın,33 erkek) değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hasta takip formlarındaki 6 haftalık tedavi sonundaki verileri retrospektif olarak incelendi. Bu sürede hastalara kriyoterapi, kriyosprey tabanca ile ardışık 2 donma-çözülme siklüsü şeklinde 2 hafta aralıklarla en fazla 3 seans uygulanmıştır. Podofilin ise pamuk uçlu aplikatör ile sürülerek, lezyon üzerinde 6 saat kalacak şekilde birer haftalık aralarla en fazla 5 seans uygulanmıştır. Tedavi süresince lezyonların boyutları ölçülmüş ve her iki tedavinin yan etkileri kaydedilmiştir. Tam iyileşme lezyonların tamamen kaybolması olarak tanımlandı. Nokta sayma metodu ile ölçülen alanların ilk ve son değerlerinin farkları alınarak iyileşen alanlar bulundu, iyileşme yüzdeleri hesaplandı ve yüzdelere göre klinik iyileşme skorlaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Anogenital warts are benign epidermal proliferations that are caused by human papillomavirus infection. By treatment, it is aimed to improve patient?s physical and psychological disorder and to prevent infection of other people by reducing the viral load. Although there are a lot of preferences intent-to-treat, none of them can provide cure alone. Cryotherapy is a process which damages the tissue by using liquid nitrogen. Podophyllin is a plant resin and it has been used in the treatment of genital warts for many years. In our study, it was aimed to compare the efficacy and side effects of cryotherapy and podophyllin that is a conventional method.Method: In the present study, total 40 patients (7 females and 33 males) who were clinically diagnosed as anogenital wart and treated by cryotherapy or 25% podophyllin were evaluated. The included patients? data at the end of six-week treatment in their case report forms were examined as retrospectively. In this period, cryotherapy was applied to patients by cryotherapy gun as consecutive two freeze-thaw cycles at two-week intervals and for maximal 3 sessions. Podophyllin was applied by rubbing with a cotton-tipped applicator, remained on the lesion for 6 hours at one-week intervals, and for maximal 5 sessions. Volumes of lesions were measured during the treatment and side effects of both treatment were recorded. Complete recovery was defined as disappearance of the all lesions. Recovered areas were found by calculating the difference of first and last values of areas that were measured by point counting method, their recovery percentages were estimated and clinical recovery scoring was performed according to these percentages.