Kritik büyüklükteki kranial kemik defektinde yağ dokusu ve kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin ve bu hücrelerden farklılaştırılmış osteoblastların kemik iyileşmesi üzerindeki etkileri
Effects of osteogenically induced and non-induced adipose-derived and bone marrow-derived stem cells on bone healing in rat critical-sized cranial defect
- Tez No: 311496
- Danışmanlar: DOÇ. MUHİTDİN ESKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; yağ dokusu ve kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin ve bu hücrelerden farklılaştırılmış osteoblastların kemik iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmaktır.Sıçanların kemik iliğinden ve yağ dokularından kök hücre elde edildi ve osteoblasta farklılaştırıldı. Flöresan boya ile işaretlenen hücreler jelatin taşıyıcıya eklendi. 48 adet sıçan 6 gruba (n=8) ayrıldı. Model olarak kritik büyüklükte kranial kemik defekti kullanıldı. Grup 1'de sadece kemik defekti oluşturuldu, grup 2'de tek başına jelatin taşıyıcı kullanıldı. Grup 3, 4, 5 ve 6'da yağ dokusu ve kemik iliği kaynaklı kök hücreler ve bunlardan farklılaştırılmış osteoblastlar kullanıldı. Postoperatif 0, 2, 4. ve 8. haftalarda BT ve 8. haftada sakrifiye edildikten sonra dijital röntgen kullanıldı. Histolojik incelemeyi takiben, işaretli kök hücreler flöresan mikroskop ile görüntülendi ve immünhistokimyasal inceleme uygulandı.Kemik defekti alanları açısından hücresel tedavi grupları (grup 3, 4, 5 ve 6) ile tedavi uygulanmayan gruplar (grup 1 ve 2) arasında, 0, 2 ve 4. haftalar için fark saptanmazken, 8.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of adipose-derived and bone marrow-derived stem cells and osteoblasts differentiated from these stem cells on bone regeneration.Stem cells were provided from bone marrow and adipose tissue of the rats and osteogenically differentiated. Fluorescent labelled cells were seeded onto gelatin carrier. 48 rats were divided into 6 groups and critical sized cranial defect model was used. Group 1 had only cranial defect while group 2 recieved gelatin carrier without cells seeded onto. Groups 3 to 6 recieved osteoinduced and non-induced stem cells from bone marrow and adipose tissue. Cranial defects were measured with CT at 0, 2, 4. and 8. weeks postoperatively. Rats were sacrificed at 8th week p.o. and evaluated with digital X-ray. Following histological analysis, fluorescent dyed cells were visualised and immunhistochemically labelled with osteocalcin and vWF.There was no significant difference between cranial defects of cell-based therapy groups (groups 3, 4, 5 and 6) and those of control and carrier groups (groups 1 and 2) at 0, 2. and 4. weeks, while there was a significant difference at 8. week (p0.05). In cell-based therapy groups, there was significant difference between 0. and 8.