Şizofreni hastalarında intihar girişiminin pozitif ve negatif semptomlar, depresyon, umutsuzluk, içgörü ve bilişsel işlevlerle ilişkisi
Relationship between suicide attempt and pozitive and negative symptoms, depression, hopelessness, insight and cognitive functions in patients with schizophrenia.
- Tez No: 311495
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Şizofreni hastalarında intihar girişimi ve tamamlanmış intihar oranları genel nüfustan yaklaşık 15 ile 20 kat daha fazladır. Şizofrenide intihara teşebbüs oranları yaklaşık olarak % 20 ile % 40 arasında bildirilmiştir. Bununla birlikte, şizofrenide tamamlanmış intihar oranı, yaklaşık olarak % 5 ile % 10'dur. İntihar öyküsü, depresyon, umutsuzluk, içgörü ve daha iyi bilişsel işlevler şizofreni hastalarında intihar riskini artıran etmenlerdir. Şizofreni hastalarında görülen bilişsel işlevlerdeki bozulma hastalığın en önemli belirtilerinden biridir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Bölümü'ne başvuran şizofreni tanısı konan 50 hastada intihar girişimi ile hastalık belirtileri, içgörü, umutsuzluk, depresyon ve bilişsel işlevlerin ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar sosyodemografik ve klinik veri toplama formu, Negatif belirtileri değerlendirme ölçeği (SANS), Pozitif belirtileri değerlendirme ölçeği (SAPS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, bilişsel işlevleri Stroop Testi ve Wisconsin Kart Eşleme Testi ile değerlendirilmiştir.İntihar girişimi olan (n:19) ve olmayan (n:31) şizofreni hastaları karşılaştırıldığında; Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (p=0.001), Beck Umutsuzluk Ölçeği (p=0.005), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (p=0.004) puanları, WKET toplam doğru sayısı (p=0.005) intihar girişimi olan grupta anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. WKET perseveratif tepki (p=0.04), perseveratif hata (p=0.031) ve perseveratif hata yüzdesi (p=0.006) intihar girişimi olan grupta olmayan gruba göre anlamlı olarak daha iyi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rates of suicide attempts and completed suicide in patients with schizophrenia about 15 to 20 times higher than the general population. Attempted suicide rates in schizophrenia has been reported as approximately %20 to %40. However, the rate of completed suicide schizophrenia, about %5 to %10. History of suicide, depression, hopelessness, insight and beter cognitive functions are the factors that increase the risk of suicide in patients with schizophrenia. Cognitive impairment seen in patients with schizophrenia is one of the most sign of the disease. In this study, suicide attempts, symptoms, insight, hopelessness, depression, and cognitive functions was investigated in 50 schizophrenic patients who applied to Gazi University School of Medicine Department of Psychiatry. Patients included in the study was assessed with The demographic and clinical data collection form, negative symptoms rating scale (SANS), Scale for Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Three Components of Insight Rating Scale, Beck Hopelessness Scale, Beck Scale for Suicidal Ideation, Stroop test and Wisconsin Card Sorting test.When suicide attempters (n=19) and non attempters (n=31) are compared Beck Hopelessness Scale (p=0.005), Beck Scale for Suicidal Ideation (p=0.001), Calgary Depression Scale for Schizophrenia (p=0.004) scores, WCST total true number (p=0.005) are significantly higher in the suicide attempters. WCST perseverative response (p=0.04), perseverative mistake (p=0.031) and perseverative mistake percentage (p=0.006) are significantly beter in suicide attempters.