Kraniyal kemik defektlerinde yağ enjeksiyonunun kemikleşmeye etkisi
The effect of fat injection on ossification of cranial bone defects
  1. Tez No: 337279
  2. Yazar: TAHİR GÖKHAN HAYTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kraniyal kemik defektlerini tedavi etmek amacıyla kemik greftleri ve kemik yerini tutabilecek alloplastik materyaller sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda estetik ve rekonstrüktif amaçlarla klinik pratikte yaygın olarak kullanılan enjeksiyon ile yağ grefti uygulamasının sıçan kritik kraniyal kemik defektlerindeki etkinliği araştırıldı.Çalışmada 32 adet Spraque-Dawley tipi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup 1`de (n=8) her bir sıçanın sağ parietal kemiğinde 6mm x 5mm boyutlarında kritik büyüklükte tam kat kemik defekti yaratıldı. Grup 2'de (n=8) kemiğinde 8mm x 5mm boyutlarında kritik büyüklükte tam kat kemik defekti yaratıldı. Grup 3'de (n=8) her bir sıçanın sağ parietal kemiğinde 6mm x 5mm boyutlarında kritik büyüklükte tam kat kemik defekti yaratıldıktan sonra sıçanların sırt dorsal yüzlerine liposakşın yöntemi uygulanarak yağ grefti elde edildi. Elde edilen yağ grefti kemik defektleri üzerine uygulandı. Grup 4'de (n=8) her bir sıçanın sağ parietal kemiğinde 8mm x 5mm boyutlarında kritik büyüklükte tam kat kemik defekti yaratıldıktan sonra sıçanların sırt dorsal yüzlerine liposakşın yöntemi uygulanarak yağ grefti elde edildi. Elde edilen yağ grefti kemik defektleri üzerine uygulandı.Radyolojik olarak gruplar arasında 0., 2., 4., 6. ve 8. haftalarda defekt alan ölçümleri ve 0-4. ile 0-8. haftalarda kapanma yüzdeleri karşılaştırıldı. Deneklerin tamamı 8. hafta sonunda sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrası gruplar arasında defektlerin makroskopik olarak karşılaştırılması ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi yapıldı.Değerlendirmeler sonunda yağ grefti uygulanan gruplarda kemik defekti iyileşmesinde belirgin farklar saptandı. Grup 3 ve Grup 4'ün 8. hafta sonunda defekt alanlarının belirgin şekilde azaldığı ve kapanma yüzdelerinin Grup 1 ve Grup 2'ye göre istatiksel olarak anlamlı şekilde fazla olduğu saptandı. Histopatolojik incelemeler, yağ grefti uygulanan gruplarda artmış osteogenezisi destekler niteliktedir.Sonuç olarak sıçan kraniyal kritik kemik defektinde enjeksiyon yöntemi ile yağ grefti uygulaması, radyolojik, makroskopik ve histopatolojik olarak kemik defekt alanında istatiksel olarak anlamlı bir küçülme sağlamıştır. Bu cevabın alınmasında rol oynayan mekanizmaların net olarak anlaşılabilmesi için ilave çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Autologous bone grafts and a variety of alloplastic materials have been frequently used as bone substitues in treatment of bone defects. Fat injection has been used for a long time in reconstructive and aesthetic purposes in clinical practice and within the last few years its effect on critical cranial bone defects has been studied.In this study, 32 adult female Sprague?Dawley rats were used. Rats were divided into four groups. In Group 1(n=8) , a critical size full-thickness bone defect(6mm x 5mm ) was created on the right side of the parietal bone of each rat. In Group 2(n=8), a critical size full-thickness bone defect(8mm x 5mm ) was created on the right side of the parietal bone of each rat. In Group 3 (n=8), a critical size full-thickness bone defect(6mm x 5mm ) was created on the right side of the parietal bone of each rat and fat graft was obtained with liposuction technique from the dorsal back of each rat. The fat grafts which was obtained from liposuction, applied to the bone defects. In Group 4 (n=8), a critical size full-thickness bone defect(8mm x 5mm ) was created on the right side of the parietal bone of each rat and fat graft was obtained with liposuction technique from the dorsal back of each rat. The fat grafts which was obtained from liposuction, applied to the bone defects. For the evaluation; defect area measurements at 0. 2. 4., 6. and 8. weeks and the closure percentage measurements at 0-4. and 0-8. weeks are compared with radiologic analysis. All of the subjects were sacrificed at the end of 8 weeks. After sacrifice, macroscopic evaluation of the defects and histopathological examination were performed between groups.After statistical assessment, fat graft applied groups showed significant differences in bone defect healing. At the end of 8 weeks, defect areas of Group 3 and Group 4 were measured to be significantly smaller and their defect closure percentages were established to be statistically significantly higher than Group1 and Group 2. Histopathological examinations supported the increase in osteogenesis in fat graft applied groups.In conclusion, in experimental rat model, this study showes that radiologically, macroscopically and histopathologically, fat graft application to critical cranial bone defects provided statistically significant lessening on the defect area. Further studies needed to be performed to clearly understand the the precise mechanisms playing role in the establishment of this response.