Akciğer naklinde iskemi ve reperfüzyon hasarının önlenmesinde proantosiyanidin etkisinin araştırılması
Investigation the preventive effect of proanthocyanidin in ischemia and reperfusion injury in lung transplantation
- Tez No: 311502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT GÜRKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akciğer nakli, dünyada uzun yıllardır başarılı sonuçlarla yapılmakta olup Türkiye'de de son dönemlerde uygulanmaya başlanmıştır. Nakil sonrası hastalarda oluşan mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden birini oluşturan iskemi-reperfüzyon hasarı, uzun sağ kalımın önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır.Bu deneysel çalışma, akciğer naklinde iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesinde proantosiyanidinin etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Domuzlar üzerinde yapılan çalışmada denekler 4 gruba ayrılmıştır. Sol torakotomi + üst lobektomi uygulanan grup I ve grup III kontrol gruplarını oluşturmuştur. Alt lobektomi + heterotransplantasyon uygulanan grup II ve grup IV transplantasyon gruplarını oluşturmuş olup, sadece grupIII ve grup IV'e diğer gruplardan farklı olarak proantosiyanidin verilmiştir.Alınan doku örnekleri ışık mikroskobu altında incelenerek histopatolojik bulgular kaydedilmiştir. Histopatolojik bulgular araştırmacılar tarafından yayınlanan çeşitli sayısal skorlama şemaları modifiye edilerek skorlanmıştır. Deneklerin serum örnekleri alınarak oksidatif stres parametre seviyeleri ölçülmüştür.Kontrol gruplarının değerlendirilmesinde, proantosiyanidinin normal akciğer parankimine hasar vermediği ve oksidatif stres parametre seviyelerini etkilemediği saptanmıştır. Transplantasyon gruplarının değerlendirilmesinde proantosiyanidinin parankim hasarını önlediği saptanırken oksidatif stres parametrelerini düşürmediği saptanmıştır.Sonuç olarak, proantosiyanidin akciğer transplantasyonu sonrası meydana gelen iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Lung transplantation has been performed with successful results far a long time in worldwide and it has been started to be performed in Turkey recently. Ischemia-reperfusion injury, which is the major handicap of the long survival in the patients, is the one of the most important reason of morbidity and mortality after transplantation.This experimental study was performed in order to investigate the preventive effect of proanthocyanidin in ischemia and reperfusion injury in lung transplantation.In this study, which was performed on swines, the subjects were separated into four groups. Group I and group III were accepted as control groups and left superior lobectomy via thoracotomy was performed. Group II and group IV were accepted as transplantation groups and left inferior lobectomy via thoracotomy and heterotransplantation was performed. The proanthocyanidin was given only the group III and IV.The tissue samples were investigated in the light microscope and the histopathologic findings were recorded. The histopathologic findings were scored according to numerical scoring scheme which was modified by investigators. The serum samples of the subjects were taken and the oxidative stress parameter levels were measured.In the evaluation of the control groups, it has been determined that the proanthocyanidin did not damage the normal lung parenchyma and did not affect the oxidative stress parameter levels. In the evaluation of transplantation groups, it has been determined that the proanthocyanidin prevented the parenchyma damage and did not affect the oxidative stress parameter levels.In conclusion, proanthocyanidin can be used to prevent the ischemia-reperfusion injury which occurs after the lung transplantation.