Ankara Garnizonunda bulunan TSK okul öncesi egitim kurumlarındaki çocukların sağlık bakım gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimlerin karşılanmasına yönelik bir kurumda model uygulaması
Identifying the health care needs of the children in the Ankara Garrison of Turkish Armed Forces preschool education institution and application of a model for meeting these needs in an institution
  1. Tez No: 124250
  2. Yazar: HATİCE BEBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SEVİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 9926
Özet
ÖZET Araştırma; TSK Ankara Garnizonunda bulunan ve araştırma izni alınan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların, sağlık bakım gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimlerin karşılanmasına yönelik bir kurumda model uygulanması amacıyla birden fazla araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada; gereksinim belirlemenin bir ön aşaması olan durum değerlendirmeleri için; anket ve ölçek formları (çocukların geçmiş ve mevcut sağlık durumları, ailelerinin sağlık öyküleri, okul öncesi kurum çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları, okul öncesi kurum hemşirelerinin mesleki aktiviteleri) uygulamalarının yapılması çalışmanın tanımlayıcı bölümünü; model uygulanan J.Gn.K.Gündüz Bakım Evi Kreşindeki çocuklara ve çalışanlara yapılan sağlığı koruma, geliştirme konularındaki sağlık eğitimi etkinliklerini değerlendirmek amacıyla eğitim öncesi-sonrası tek gruplu test uygulaması müdahale bölümünü; sağlık taramaları, kaza yaralanma ve sağlıklı çocuk izlemleri ile gelişim alanlarında tespit edilen sorunlara (uyku, tuvalet eğitimi vs.) yönelik, ailelere, öğretmen, bakım personeli ve çocuklara hemşirelik süreci kullanılarak uygulamalar yapılması, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilmesi prospektif uygulamalar bölümünü oluşturmaktadır. Araştırmanın tanımlayıcı bölümü; TSK Ankara Garnizonunda bulunan ve araştırma izni alınan toplam dokuz okul öncesi kurumda (Milli Savunma Bakanlığı Gündüz Bakım Evi Kreşi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Merkez, Oran) Gündüz Bakım Evi Kreşi, Jandarma Genel Komutanlığı (Anıttepe, Beytepe) Gündüz Bakım Evi Kreşi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gündüz Bakım Evi Kreşi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Doktrinler Komutanlığı Gündüz Bakım Evi Kreşi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Gündüz Bakım Evi Kreşi, Kara Harp Okulu Gündüz Bakım Evi Kreşi,) 615 çocuk ve 159 çalışanla yapılmıştır. Araştırmanın gereksinimlere yönelik model uygulanan bölümü; J.Gn.K.Amttepe Gündüz Bakımevi Kreşinde; 76 çocuk ve 20 çalışanla gözlem, görüşme, izlem, anket ve ölçek uygulanması, eğitim öncesi, sonrası değerlendirme gibi araştırma teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; 1. Araştırmada; mesleklerine göre; annelerin en fazla oranda memur, babaların subay olduğu, eğitim durumlarına göre, yüksek okul düzeyinde eğitimlilerin fazla oranda olduğu görülmektedir. 2. Çocuklarda halen, otit, sinüzit, göz bozukluğu, epilepsi, hepatit B portörü, talesemi minör taşıyıcı gibi hastalıkların olduğu görülmüştür. Hiçbir çocuğun difteri, poliomiyelit, tbc gibi 88hastalıkları geçirmediği, ancak bazı çocukların suçiçeği, otit, bronşit, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, gibi hastalıkları geçirdiği görülmüştür. 3. Çocukların BCG, DBT, Polio aşılarının tam olduğu görülmektedir. Ancak isteğe bağlı yapılan aşıları (Hepatit B, MMR, Hip, suçiçeği ); bazıları yaptırmamıştır. 4.Araştırmaya katılan çocukların tamamına yakınının (%98.0) diş fırçasının olduğu, %21.2'sinin ise diş çürüğünün olduğu belirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMARY This research was cunducted in the pre-schools of Turkish Armed Forces Ankara Garrison, with permission. In order to apply a model that determines the health care requirements of the children in these schools and to meet these needs, more than one research techniqu was used this research. Case Evaluation (CE), which is the pre-stage of Need Assessment, forms the description part of this study. The inquiries (questionnaire) and the scale forms that were performed for the CE consist of children's health conditions today and past, health stories of the families, health care behaviors (manners) of the workers in the pre-schools, and professional activities of nurses in the pre-schools. Single Group Test Practice that was applied to both the children and the workers before and afterwards the health education activities composed of the topics about health protection and progress in health conditions of children and workers at Gendarmerie General Command Preschool, where the model was applied, forms the intervention part of the research.Considering the problems (sleeping, toilet education, etc.), determined in the field of health inspection (scanning), accident-injury tracking, observing children and their evolution; guidance and consultancy services done by using nursing period applications form the prospective applications part of the study. The description part of the study was performed with 615 children and 159 workers in nine different pre-schools in Turkish Armed Forces Ankara Garrison, with given authorization (Defence Ministry Preschool,Air Forces Command Preschools, Gendarmarie General Command Preschools, Navy Command Preschool, Land Forces Command Education Doctrines Command Preschool, Gülhane Military Medicine Academy Preschool, War Academy Preschool). Model application part of the research was performed with 76 children and 20 workers in Gendarmarie General Command Anittepe Preschools through various research techniques such as observation, interview, questionnaire, scale application, and evaliation before and after education. According to the evaluation results: 1. According to their professions most of the mothers and the fathers are officials and officers, withh regard to their education status, most of them have univercity graduation on the greatest ratio. 2. It was observed that children have otit, sinusitis, eye problems, hepatitis B, epilepsy, tallesemi minör porter etc. In their childhood, it was determined that, they did not have 90the diphtheria, poliomyelitis, tbg, and such type of illness but however, they had the chicken pox, otit, bronchitis, mumps, measles, german measles and similar illness. 3. It was seen that their BCG, DBT and Polio vaccinations were exact, but however, vaccinations depending on request, such as hepatitis B, MMR, Hip, chicken pox some of them haven't vaccinations yet. 4. Nearly all of the children (98%) have the toot brushes. However, 21.2% of them have the toot decay (caries). 5. Considering all the participator together and all classes separately“Health topics with children - picture interview”test, which was applied to 4-5-6 age group children in Gendarmarie General Command Amttepe Preschool, shows that there is a statistically significant difference between their average points before and after the education. 6. The test SYBDÖ, which was performed in nine different pre-schools, reveals that there is a statistically significant difference between age groups and total SYBDÖ scores of Health Perception, Nutrition, and Interpersonal Support. Concerning the SYBD education activities of G.G.C.Amttepe Preschool Staff, there is a statistically significant difference between total scale points and sub-scales. 7. According to accident injury observing results, the 39 minor injuries occurred mostly among 5 years age group and girls. 8. According to their age to body weight, there is only one child below -2 SD, however according to their height to body weight, there are 4 (6.6%) children above SD. Considering their age to their heights, (4) 6.6% of the children's heights are higher than the expected (standard). Consequently; In order to determine the health care requirements of the pre-schools in T.A.F. preschools, and also to protect and improve children's health in these schools, it is necessary to record continually the detailed health stories of children on starting from their registration to graduation. Before they start to service; with defining their task (mission), role, and function, all the nurses working in these pre-schools are going to take a certificate regarding to the children health care topics. It will also be provided that all nurses will contribute seminars, education activities, congress and so on. Moreover, suitable working conditions, equipments (books, journals, emergency treatment equipments etc.), and good quality nursing service will be provided. 91