2005-2010 yılları arasında nefroloji bölümünde takip edilen son dönem böbrek yetmezliği hastalarının retrospektif analizi
Retrospectively assesment of end stage renal failure patients that had been followed in nephrology department between years 2005-2010
- Tez No: 311513
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETGiriş: Tıp alanındaki ilerlemelere ve artan teknolojik imkânlara rağmen son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) bir ülkenin sağlık hizmetlerinde kalite, yeterlilik, etkinlik ve organizasyon gücünün zorlandığı hastalıkların başında gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, SDBY'si olan hastaların demografik özelliklerini saptayıp bu hastalığın erken dönemde teşhis, tedavi ve takibinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda görevli olan Aile Hekimliği Uzmanı / Aile Hekimlerinin farkındalığını artırmaktır.Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel nitelikteki bu araştırma 2005-2010 yılları arasında GATA Nefroloji BD tarafından takip edilen 469 SDBY tanısı alan hastalar üzerinde yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket istatistik programına aktarılarak bilgisayar ortamında analiz edilmiştir.Bulgular: Araştırma grubumuzdaki son dönem böbrek yetmezliği hastalarının %71.2'si erkek, %28.8'i kadındı. Çalışmamızda erkeklerin yaş ortalaması 51.39±20.35, kadınların yaş ortalaması 53.17±18.87 olarak bulundu. Hastaların yaş grupları incelendiğinde son dönem böbrek yetmezliği gelişmiş olan hastaların %37.6'sı 20-44 yaş grubunda, %33'ü 65 yaş ve üzerinde idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: Despite developments and technical progress in medicine, end stage renal failure (ESRF) still remains to be a challenging medical problem. The aim of this study was to summarize the demographic and clinical features of these patients and to draw attention towards those clinical manifestations that would be commonly seen during the clinical practice of family physicians.Methods: The files of 469 ESRF patients who had been followed in GATA nephrology department between 2005-2010 were retrospectively reviewed. Data were analysed bu using Statistical Package for Social Sciences.Results: The distribution of males and females were 71.2% and 28.8%, respectively. Mean age of males was 51.39±20.35 years and that of femlaes was 53.17±18.87 years. Concerning the age distribution of the patients, 37.6% was between 20-44 years and 33% was 65 years or older.