Koroner anjiyografi hastalarında daha önce bilinmeyen glukoz metabolizma bozuklukları ve koroner arter hastalıklarıyla ilişkisi
Unknown glucose metabolism disorders in coronary angiography patients and relationship of coronary artery diseases
  1. Tez No: 311512
  2. Yazar: HALİL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş:Günümüzde Kalp-damar sistemi hastalıkları (KDH) ile Diabetes Mellitus (DM) dünya çapında sık olarak görülen önemli birer sağlık problemidir. KDH nedeniyle ölüm oranı DM'li hastalarda 2-4 kat artış göstermektedir. Amerikan Kalp Derneğine (ADA) göre günümüzde koroner arter hastalığı olmayan diyabetik bir kişinin gelecekteki kardiyovasküler olaylar için risk düzeyi, önceden koroner arter hastalığı bulunan diyabetik olmayan bir kişi ile eşdeğerdir. Ayrıca koroner arter hastalığı, diyabetiklerde hem daha erken yaşlarda ortaya çıkmakta hem de koroner lezyonlar daha kompleks ve yaygın olma eğilimi göstermektedir.Gereç-Yöntem:Çalışmaya çeşitli nedenler ile elektif şartlarda koroner anjiyografi geçiren 322 hasta dahil edilmiştir. Anjiyografi sonrası 5-10. günlerde hastalara OGTT (75 g) uygulanmıştır. Hastalar ile birebir görüşülerek verileri önceden hazırlanan takip formuna kaydedilmiştir. Ayrıca anjiyografi öncesi rutin kan ve tam kan tetkikleri ile anjiyografi sonuçları kayıt edilmiştir. Veriler SPSS-15 paket programına aktarılarak istatistiksel analiz yapılmıştır.Bulgular:Daha öncesinde bilinen herhangi bir glukometabolik bozukluğu olmayan koroner anjiyografi hastalarına yapılan OGTT tetkiği sonuçları incelendiğinde hastaların % 5.0 DM, % 21.1 IGT+IFG, % 9.3 İzole IGT, % 19.0 İzole IFG, % 45.6 Normal olarak tespit edildiSonuç:Anjiyografi yapılan tüm hastalara anamnezlerinde veya eski kan tetkiklerinde glukoz metabolizma bozukluğu olmasa dahi OGTT yapılarak olası glukoz metabolizma bozuklukları saptanabilir. Bu sayede diyabetik hastalar erken evrede saptanırken, erken tanı ve tedavi sayesinde uzun dönemde gelişecek olan komplikasyonlar da azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction:In the present day, cardiovascular diseases and Diabetes Mellitus (DM) is an important health problem in both developed and developing countries. Due to cardiovascular diseases, death rate in patients with DM has increased by a rate of 2-4 times. According to the American Heart Association, the risk of cardiovascular diseases in diabetic patients who don?t have a history of cardiovascular disease is equivalent to patients who aren?t diabetic, but have had a history of cardiovascular disease. Therefore, DM can be seen as a cardiovascular disease. Coronary artery disease is seen at an earlier age in diabetic patients and these patients often have more complex coronary lesions that are widespread.Materials and Method:322 patients who underwent elective coronary angiography were included in this study. 5-10 days following the angiography, OGTT (75 g) was applied to patients. After one-on-one visits with each patient, their data was collected and recorded using patient follow-up forms that were prepared in advance. In addition to this, routine and full blood tests were performed before the angiography and the results were recorded. The data was analyzed statistically using SPSS.Results:5-10 days following angiography in patients with no history of glucometabolic disorders, OGTT results showed that 30.4 % (n=98) of patients had impaired glucose tolerance and 5 % (n=16) had DM.Conclusion:Furthermore, a correlation was seen between coronary artery disease and glucometabolic disorders. These results are consistent with those found by the American Diabetic Association (ADA). Even if patients who have undergone angiography don?t have a history of glucometabolic abnormalities or whose blood results from the past do not indicate such abnormalities, OGTT results can often determine a glucometabolic disorder. Therefore, DM can be diagnosed at an early stage allowing for early diagnosis and treatment, helping reduce complications that can arise in the future.