Yeni tanı konan diabetes mellitus ve prediyabet hastalarında metformin tedavisi öncesi ve sonrasında serum total vitamin B12, homosistein ve holotranskobalamin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the serum total vitamin B12, homocysteine and holotranscobalamine levels on new diagnosed type 2 diabetes mellitus and prediabetes patients before and after treatment with metformin
- Tez No: 311522
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diabetes Mellitus (DM) ve prediyabet hastalarında sık tercih edilen metforminin nadir olmayan ve hekimler tarafından sıklıkla görmezden gelinen bir yan etkisi de vitamin B12 emilim bozukluğudur. Vitamin B12 eksikliğinin tanısı için kullanılan serum total vitamin B12 ölçümünün, serum holotranskobalamin (holoTC) ölçümüne göre daha düşük özgüllük ve duyarlılığının olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, DM ve prediyabet hastalarında 3 aylık metformin tedavisi sonrası serum total vitamin B12, homosistein ve holoTC düzeylerini karşılaştırarak tedavi sonrası vitamin B12 profilini ortaya koymayı amaçladık.Bu amaçla; çalışmaya yeni tanı konan 17'si DM ve 13'ü prediyabet hastası olmak üzere toplam 30 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Metformin, one of the most prescribed drug used in Diabetes Mellitus (DM) and Prediabetes patients, can lead to vitamin B12 malabsorbtion which is poorly recognized by the majority of physicians. Its known that total serum vitamin B12 is a late, relatively insensitive and unspecific biomarker of deficiency compared to holotranscobalamin (holoTC). In our study we aimed to clear out the vitamin B12 status of type 2 DM and prediabetes patients after treatment with metformin for 3 months by measuring serum total vitamin B12, homocysteine and holoTC levelsA total of 30 patients with newly diagnosed DM (n=17) and Prediabetes (n=13) received metformin. In the beginning and after 3 months of therapy, total serum vitamin B12, homocysteine and holoTC measurements were performed.After 3 months of metformin therapy, subjects demonstrated a significant decrease in serum total vitamin B12 (297,33±67,07 vs.