Prediyabetik hastalarda serum rezistin düzeyi
Relationship with prediabetic patients level of serum resistin.
  1. Tez No: 641118
  2. Yazar: İREM BİLGETEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgetekin İ., Prediyabetik hastalarda serum rezistin düzeyi. TCSB. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıları Kliniği Uzmanlık Tezi, Ankara, 2013 Rezistin yağ hücresinde bol miktarda bulunan ve salgılanan hormon olup son yıllarda keşfedilmiştir. Rezistin aynı zamanda makrofajlardan salınan ve vücutta inflamasyonda önemli rol oynayan bir hormondur. Rezistin obezite, Tip-2 diyabet ve insülin direncinin patogenezi ile ilgili bulunmuştur. Rezistinin hepatik ve iskelet kası glikoz metabolizmasında, insülinin bu dokulardaki etkisini zayıflatan fizyolojik bir rolü olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca klinik çalışmalarda kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili mortaliteyle ilişkisi ve koroner arter hastalıklarında risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda tip 2 DM gelişiminde rol aldığı öne sürülen inflamasyon, oksidatif stres ve insülin direncini gösteren parametrelerin prediyabetik dönem olarak adlandırılan BAG ve BGT 'deki düzeylerinin bu hastalardaki serum rezistin düzeyi ile ilişkilendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniklerine Temmuz 2012 ve Ekim 2012 tarihleri arasında genel muayene için başvuran, çalışma kriterlerine uyan 59 prediyabetik (41 BAG ve 18 BAG+BGT' li) hasta alındı. Yeni tanı konan ve ek hastalık öyküsü olmayan hastalar çalışmaya alındı. Serum rezistin düzeyini etkilediği bilinen; hipertansiyon, hiperlipidemi, iskemik kalp hastalığı öyküsü olanlar, morbid obezler ve yaşlılar çalışmaya dahil edilmedi. Bu hastaların serum rezistin düzeyleri ölçüldü. Bu ölçümler sağlıklı bireylerin serum rezistin düzeyleri ile karşılaştırıldı ve insülin direncini gösteren parametrelerin rezistin ile ilişkisi değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapıldı. Sürekli ölçümlü değişkenlerin dağılımının normale yakın dağılıp dağılmadığı Shapiro Wilk testiyle varyansların homojenliği ise Levene testiyle araştırıldı. Grupların HDL, LDL, Total Kolesterol, TG, hsCRP, MPV, HbA1C, BMI, Rezistin, Homa-ir ve Ferritin düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Bilgetekin İ., Relationship with prediabetic patients level of serum resistin. TCSB. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Department of İnternal Medicine, MD thesis, Ankara, Turkey 2013. In recent years resistin has been found as a hormone that is secreted by adipose tissue. Resis. tin is also importantly expressed in macrophages and plays important roles in inflammation throughout the body. Resistin has been implicated in the pathogenesis of obesity mediated-insulin resistance and type 2 diabetes mellitus. Resistin has been shown to have a physiologic role which reduces the effect of insulin over hepatic and skeletal muscle glucose metabolisms. Also ın clinical studies, resistin has been shown to be a risk factor for coronary artery disease and cardiovascular disease related mortality. In our study we aimed to investigate the relationship between the level of inflammation, oxidatif stres and insulin resistance parameters that play role in the development of type 2 Diabetes Mellıtus and serum resistin levels in prediabetic patients. We admitted 59 adult patients (41 IFG,18 IFG+IGT) without any medical problem whom attending to Department of Internal Medicine, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Ankara, Turkey. Patients who have Hypertension, Hyperlipidemia, İschemic Heart Disease, obesity and elderly patients excluded from the study for the effect of those diseases on resistin level. We measure the resistin level in the study group. Statistical analyse was done by SPSS for Windows 11.5 programme. Serum resistin, HDL, LDL, TG, T.Kol, hsCRP, MPV HbA1C Homa-ir, fasting plasma glucose levels, age and body mass index were compared with in each other. As result, resistin levels in IFG and IFG+IGT groups were significantly higher compared to control group. There are slight positive corelations between resistin and age, FPG, HbA1C, Homa-ir, OGTT 0.hour and OGTT 2.hour There are also slight negative corelations between resistin and HDL it is statistically significant results.