Tiroid papiller karsinomlarında B-RAF ve Siklin D1 ekspresyonu
B-RAF and Cyclin D1 expression in thyroid papillary carcinoma
- Tez No: 311536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SALİH DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tiroid tümörleri endokrin maligniteleri içinde en sık rastlanan tümörlerdir. Bu çalışmada tiroid tümörlerinin prognozu ve tanısında yardımcı olabilecek immünohistokimyasal belirteçlerden B-RAF ve Siklin D1 ekspresyonu incelenmiştir. İmmünohistokimyasal olarak B-RAF ekspresyonunun, mutasyon sonuçları ile korele çıkması, ekspresyonunda mutasyon gibi güçlü bir prognostik belirteç olabileceğini akla getirmiştir. İyi diferansiye tiroid tümörlerinin tanısında zaman zaman oldukça güçlükler yaşanmaktadır ve bir çok ek yönteme ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızdaki yüksek orandaki siklin D1 ekspresyonlarının güçlü bir neoplastik belirteç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid tumors are the most common neoplasm in the endocrine malignancies. In this study we examined B-RAF and cyclin D1 expression which may be value in diagnosis of thyroid tumors and also their prognostic importance. The results of B-RAF expressions and the B-RAF mutation ratio was nearly similar, which suggested that expressions may also have the same prognostic value and importance. We come across to some difficulties in diagnosis of well differentiated thyroid tumors and, therefore ancillary technics are needed. In our study the high ratio of cyclin D1 expression suggested that this may be a useful indicator for neoplastic thyroid lesions.