Meme kanserinde mikro RNA-21 ekspresyonu ve klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisi
Investigation of micro RNA-21 expression and its relation to clinicopathologic features in breast cancer
- Tez No: 311537
- Danışmanlar: PROF. DR. E. GÖKHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
MikroRNA (miRNA), yeni bulunan bir RNA molekülü olup, kanser ile ilişkisi gösterildikten sonra önemi daha da artmıştır. miRNA'lar kanser gelişiminde onkogen veya tümör süpresör gen olarak görev yapmaktadır.Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir ve yeni tedavi seçenekleri bulmak amacıyla moleküler biyolojisi halen araştırılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bazı miRNA'ların meme kanseri oluşumundaki rolü gösterilmiştir. MikroRNA-21 (miR-21), meme kanseri ile ilişkili miRNA'lar içinde ayrı bir yere sahiptir. miR-21, meme kanserinde en yüksek ekspresyon düzeyine sahip olan miRNA'dır ve meme kanserinde onkogen olarak görev yapmaktadır.Bizim çalışmamızda meme kanserinde miR-21 ekspresyonu araştırılmış ve hastaların klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Sonuçta, meme kanserinde miR-21 ekspresyonu gösterilmiş, ancak klinikopatolojik özelliklere göre incelendiğinde miR-21 ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0,637).miRNA'ların gelecekte kanser tanı ve tedavisinde çok daha önemli rol oynayacağı beklenmektedir. miRNA konusunda deneysel bir pilot çalışma olarak yapılan bu çalışmamız, literatür taramalarından edindiğimiz bilgiye göre, ülkemizde miRNA ile ilgili yapılmış olan ilk klinik çalışmadır ve ülkemizde gelecekte bu konuda yapılacak olan klinik çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) were newly discovered molecules and they have clinical significance because of their relationship to cancer. Former studies indicate that miRNAs act as an oncogene or a tumour supressor gene in cancer pathogenesis.Breast cancer is the most common cancer among women worldwide. Molecular biology of breast cancer is being investigated to find a new anticancer therapy agent. It was demonstrate that there is an association miRNA and breast cancer. miR-21 shows the highest expression level among all of the miRNAs in breast cancer, thus miR-21 is considered as an oncogene in breast cancer.We investigated miR-21 expression and its relation to clinicopathologic features in breast cancer. We found high expression level of miR-21 in breast cancer but there is no difference among miR-21 expression levels with regard to clinicopathologic features (p=0,637).It is predicted that miRNA will play more significant role for cancer diagnosis and therapy in the future. Our clinical trial is an experimental pilot trial regarding miRNA and it is the first clinical trial regarding miRNA in our country. This trial is valuable because of it is an inital clinical trial regarding miRNA in our country and so that it will guide clinical trials in the future in our country.