Böbreğin epitelyal tümörlerinde kök hücre belirleyicilerinin ekspresyonu
Expression of stem cell markers in renal epithelial tumors
  1. Tez No: 311535
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması; renal hücreli karsinomların; berrak hücreli renal hücreli karsinom, kromofob renal hücreli karsinom ve papiller renal hücreli karsinom gibi bazı spesifik tiplerinde ve onkositomlarda kök hücre belirleyicilerinin ekspresyonunu araştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla; normal kök hücreleri ile tümör kök hücrelerinin benzer yüzey moleküllerini eksprese etmelerinden yola çıkarak, normal böbrekte kök hücre belirleyicisi olarak tanımlanan Musashi-1 ve CD133 ekspresyonu değerlendirilmiştir.Renal hücreli karsinomların tüm insan kanserlerinin % 3'ünü oluşturduğu ve tanı anındaki yüksek metastatik hastalık ve yüksek nüks oranları düşünüldüğünde, böbrek tümörlerinde kök hücrelerin varlığı ile ilgili çalışmalar bu tümörlerin patogenezinin anlaşılması için yol gösterici olabilir.Çalışma 53 olguyla yapılmıştır. Musashi-1 ve CD133 ekspresyonları immünohistokimyasal yöntemle araştırılmıştır. Tüm olgular için ekspresyon yaygınlığı ve yoğunluğu değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; onkositomlarda malign tümörlerle karşılaştırıldığında hem Musashi-1 hem de CD133 ile daha yaygın ve yoğun boyanma saptanmıştır. Malign tümörler kendi aralarında karşılaştırıldıklarında Musashi-1 ve CD133 ekspresyonu arasında anlamlı fark görülmemiştir. Malign olgularda, yüksek tümör derecesi ile ilişkili sarkomatoid alanlar ve eozinofilik sitoplazmalı alanlarda ekspresyon varlığı dikkat çekmektedir.Çalışmanın sonuçları bu konuda daha sonra yapılacak geniş kapsamlı araştırmalara ışık tutması bakımından umut verici görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the expression of stem cell marker in some spesific types of renal cell carcinoma (clear cell renal cell carcinoma, chromophobe renal cell carcinoma, papillary renal cell carcinoma) and oncocytoma. Normal stem cells and tumor stem cells express the similar surface molecules. For this purpose, we examined the expression of Musashi-1 and CD133 known as a marker for stem cells in normal kidney.Renal cell carcinomas constitute 3% of all human cancers, with a high metastatic index at the diagnosis and high rate of relapse. The studies that exhibit the existent of the stem cells in renal tumors, may lead to understand the pathogenesis of these tumorsThis study contains 53 cases. Musashi-1 and CD133 expression was investigated by immunohistochemical methods. Extensity and intensity of expression for all cases were examined.Compared with malignant tumors, Musashi-1 and CD133 were more intense in oncocytomas. There was no significant difference between Musashi-1 and CD133 expression when malignant tumors were compared with each other. Some of malignant cases, CD133 and Musashi-1 expression are seen in sarcomatoid areas and cells with eosinophilic cytoplasm that associated with high tumor grade.The results of this study, seems to be promising for subsequent extensive research on this field.