Dijital mamografide duktal karsinoma insitu ile uyumlu lezyonların meme MR görüntüleme ile karşılaştırılması
Ductal carcinoma in situ breast lesions compatible with digital mammography and comparison of MR imaging
- Tez No: 311538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞAHİN UĞUREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada dijital mamografiyle BI-RADS 3, 4 ve 5 kategorilerinde duktal karsinoma in situ (DCIS) açısından şüpheli mikrokalsifikasyonlar içeren ve kitle eşlik etmeyen olgularda dinamik kontrastlı meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yönteminin maligniteyi saptamadaki katkısının ve dijital mamografi (DMG) ile MRG arasındaki uyumluluğu araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla Nisan 2009 - Mayıs 2010 tarihleri arasında dijital mamografiyle şüpheli mikrokalsifikasyonlar saptanarak eksizyonel biyopsileri planlanan 51 olguya dinamik kontrastlı meme manyetik rezonans (MR) incelemesi gerçekleştirilmiştir. Yaşları 36 - 71 arasında değişen 39 olgunun patoloji sonuçları ile DMG ve MR inceleme sonuçları karşılaştırılmıştır. DCIS ile uyumlu olduğu düşünülen DMG bulguları, MR incelemede kontrast tutulum paternleri, zaman - sinyal intensite eğrileri açısından değerlendirilmiş ve ön tanılar histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. MR incelemenin malign patolojileri (invaziv komponenti olan veya olmayan DCIS) belirlemedesensitivitesi % 92.3, spesifisitesi % 53.8, pozitif prediktif değeri %50, negatif prediktif değeri % 93.3 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca dijital mamografi bulguları ile dinamik MR inceleme bulguları arasında orta derecede korelasyon saptanmıştır. MR incelemede maligniteyi ekarte etmede kullanılan en önemli kriter kontrast tutulumun zayıf olması veya hiç olmayışıdır. Maligniteyi tahmindekullanılan en önemli kriterler ise tip 2 veya tip3 kontrast tutulum kinetiği ve duktal - segmental kontrast dağılım paterni olarak ön plana çıkmıştır.Sonuç olarak DMG ile kitlenin eşlik etmediği şüpheli küme mikrokalsifikasyon tesbit edilen olgularda, dinamik meme MR incelemenin, DMG?nin spesifisitesini anlamlı oranda yükseltecek ek bulgular sağlamadığı ancak, dinamik kontrastlı meme MR incelemede negatifi tahmin değerinin en az %93?e ulaşması nedeniyle gereksiz biyopsi ve cerrahi işlemleri önlemede rolü olabileceği anlaşılmıştır. MR incelemenin DMG incelemedeki mikrokalsifikasyonların malignitesini destekleyebilecek rol oynamasının yanında, malignitenin dağılımını, multifokaliteyi ve multisantrisiteyi belirlemede de ek katkılarının olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the contributory role of dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging (MRI) in characterizing the isolated microcalcifications as detected suspicious for ductal carcinoma in situ (DCIS) by digital mammography (DMG) and put in one of BIRADS 3-4-5 categories, and to find out the correlation between DMG and MRI findings. Between April 2009 and May 2010, 51 women having suspicious microcalcifications without associated mass were scanned with dynamic contrast enhanced MRI of the breast before having their planned biopsies. Histopathological results were available for comparison with DMG and MRI results in 39 cases from 39 to 71 years of age. DMG findings thought to be consistent with DCIS were evaluated by MRI for findings such as contrast enhancement patterns and time-signal intensity curve types and MRI diagnoses were compared with the histoopathological results. MRI was found to have a sensitivity of 92.3%, a specificity of 53.8%, a positive predictive value of 50% and a negative predictive value of 93.3% in differentiating benign and malignantlesions (including DCIS and invasive carcinoma) of the breast. Moreover, a medium level of correlation was found between DMG and MRI findings. Most important criteria for excluding malignancy was absent or minimal contrast enhancement in MRI. Most important criteria for detecting malignancy turned out type 2 or type 3 enhancement kinetics and ductal/segmental contrast distribution pattern.In conclusion, dynamic enhanced breast MRI does not provide additional data to end up with increased specificity over DMG in cases with suspicious clustered microcalcifications not asociated with a mass; however, dynamic enhanced MRI may have a role in reducing unnecessary biopsies and surgery as it has a negative predictive value of at least 93%. Besides its role to support the malignity of microcalcifications suspected by DMG, MRI may also povide additional contribution to disclose the distribution, multifocality and multicentricity of the malignancy.