Akciğer tüberkülozlu hastalarda hücresel immünite, humoral immünite ve akut faz reaktanlarının rolü ve hastalığın radyolojik yaygınlığı ile ilişkisi
The role of cell immunity, humoral immunity, and acute phase reactants in patients with pulmonary tuberculosis, and the relation between these parameters and radiological intensity of the disease
- Tez No: 311539
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Akciğer tüberkülozlu hastalarda hücresel immünite, humoral immünite ve akut faz reaktanlarının rolünü ve bunların hastalığın radyolojik yaygınlığı ile ilişkisini araştırmayı planladık.Gereç ve yöntem : Akciğer tüberkülozu tanısı konan yaş ortalaması 22.5 ± (4.6) olan 39 erkek hasta ve yaş ortalaması 27.1 ± (5.4) olan 30 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Tüm hastalara ve sağlıklı gönüllülere TDT, tam kan sayımı, lenfosit alt grupları (CD3, CD4, CD8), IgA, IgG, IgM, C3, C4, protein elektroforezi, CRP, ESH, fibrinojen, haptoglobulin ve albumin tetkikleri yapıldı. Akciğer grafileri, hastalığın radyolojik yaygınlığına göre hafif, orta, ağır olarak skorlandı. Hastalar akciğer grafilerinde kavite varlığına göre de iki gruba ayrıldı.Bulgular: Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında aşağıdaki parametrelerde anlamlı farklar bulunmuştur; (Yüzde lenfosit değerleri; 21.4 ± (7.4), 26.1 ± (4.4), p=0.002, CRP; 34.67 ± (36.77), 1.8 ± (1.53), p=0.0001, ESH; 38.5 ± (31.87), 2.93 ± (2.36), p=0,0001, Fibrinojen; 473.3 ± (142.4), 302.1 ± (53.2), p=0.0001, Haptoglobulin; 280.7 ± (130.7), 103.6 ± (45.1), p=0.0001, Lökosit; 7.8 ± (1.7), 6.8 ± (1.5), p=0.009, Albumin; 3.9 ± (0.5), 4.6 ± (0.2), p=0.0001, Platelet; 300.5 ± (103.2), 243.3 ± (37.5), p=0.002, IgG; 15.3 ± (4.5), 11.9 ± (2.3),p=0.0001, IgA; 3.3 ± (1.5), 1.9 ± (0.8), p=0.0001,IgM; 1.4 ± (0.78), 0.91 ± (0.3), p=0.001, C3; 1.43 ± (0.28), 1.17 ± (0.2), p=0.0001,C4; 0.26 ± (0.09), 0.2 ± (0.04), p=0,001). Protein elektroforezi ile ölçülen albümin, alfa-1, alfa-2, beta, gamma değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Kaviter ve non-kaviter akciğer tüberkülozlu hastaları karşılaştırdığımızda CD3, CD4, IgG ve C3 düzeyleri yönünden anlamlı farklılıklar bulduk. Hastalığın radyolojik yaygınlığı ile CD3%, CD4%, IgG, C3, C4, Protein Elektroforezi (Albumin, Alfa-1, Alfa-2, Gamma), CRP, ESH, Fibrinojen, Haptoglobulin, Albumin, Platelet düzeyleri arasında istatiksel anlamlı korelasyonlar bulunmuştur.Sonuç: Bulgularımız, hiçbir akut faz reaktanının tek başına ATB'li hastalarda var olan inflamasyonu yansıtamayabileceğini, immünglobulinlerin tanıda yerlerinin olabileceğini, ayrıca serum kompleman sisteminin ATB'deki yerinin belirlenmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Subject: The aim of this study was to analyze the role of cell immunity, humoral immunity, and acute phase reactants in patients with pulmonary tuberculosis, and the relation between these parameters and radiological intensity of the disease.Material and Methods: We studied 39 male patients who has pulmonary tuberculosis (PT) and who are 22.5 ± (4.6) years old, and also 30 healthy male who are 27.1 ± (5.4) years old. Tuberculin skin test (TCT), blood analyze, lymphocyte sub groups ( CD3, CD4, CD8), IgA, IgG, IgM, C3, C4, and protein electrophoresis, CRP, ESR, fibrinogen, haptoglobin and albumin analysis were performed for both the patient and the control groups. We scored lung radiographs as low, medium and high based on the radiological intensity of the disease. We also radiologically grouped the patients as the ones who have cavity and the ones who don?t have cavity.Results: We determined significant difference between patient group and healthy group for the parameters at below; (Lymphocyte percent; 21.4 ± (7.4), 26.1 ± (4.4), p=0.002, CRP; 34.67 ± (36.77), 1.8 ± (1.53), p=0.0001, Erythrocyte sedimentation rate (ESR); 38.5 ± (31.87), 2.93 ± (2.36), p=0,0001, Fibrinogen; 473.3 ± (142.4), 302.1 ± (53.2), p=0.0001, Haptoglobin; 280.7 ± (130.7), 103.6 ± (45.1), p=0.0001, Leucocyte; 7.8 ± (1.7), 6.8 ± (1.5), p=0.009, Albumin; 3.9 ± (0.5), 4.6 ± (0.2), p=0.0001, Platelet; 300.5 ± (103.2), 243.3 ± (37.5), p=0.002, IgG; 15.3 ± (4.5), 11.9 ± (2.3),p=0.0001, IgA; 3.3 ± (1.5), 1.9 ± (0.8), p=0.0001,IgM; 1.4 ± (0.78), 0.91 ± (0.3), p=0.001, C3; 1.43 ± (0.28), 1.17 ± (0.2), p=0.0001,C4; 0.26 ± (0.09), 0.2 ± (0.04), p=0,001). We showed difference for albumin, alpha-1, alpha-2, beta, gamma results performed with protein electrophoresis. We found difference between the cavity and no cavity groups for the levels of CD3, CD4, IgG, and C3. We also observed correlation between the intensity o the disease and CD3%, CD4%, IgG, C3, C4, protein electrophoresis ( alpha-1, alpha-2, gamma globulin), CRP, ESR, fibrinogen, haptoglobulin, albumine and platelet levels.Conclusion: We concluded that acute phase reactants may not reflect the inflammation of the disease, but immunglobulins may have a value on diagnosis, and new research is a need to determine the effect of serum complement system to PT.