Epinkalkanei olan plantar fasiitli olgularda ultrasonografi eşliğinde ıntralezyoner otolog venöz kan ve steroid enjeksiyonu girişiminin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of autologous venous blood and steroid injection in patients with plantar fasiit having epinkalkanei under ultrasound guided
  1. Tez No: 311544
  2. Yazar: FARUK YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Family Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Plantar fasiit (PF), kalkaneusun kök kısmına tekrarlayıcı mikrotravmalar sonucu oluşan plantar fasyanın dejeneratif hastalık tablosudur. Mikrotravmalar zamanla kronik dejeneratif inflamasyona yol açmaktadır. PF olgularında İntralezyoner Otolog Venöz Kan Enjeksiyonunun (İOVKE) ve İntralezyoner Steroid Enjeksiyonunun (İSE) etkinliği gösterilmiştir. İOVKE, hücresel ve humoral mediatörleri ortama çeker, bu da iyileşme döngüsünü uyarır. Çalışmamızda, plantar fasiitin tedavisinde, İOVKE ve daha yaygın olarak kullanılan İSE yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık.Bu amaçla; Çalışmaya toplam 49 hasta alındı. Bunlardan 28'ine (%57,1) İOVKE, 21'ine (% 42,9) İSE yapıldı. Takipler 6. hafta, 3. ay, 6. ayda ağrı derecesini belirlemek için Visual Analog Skala (VAS) ve lezyonun kalınlığını belirlemek için Ultrasonografi (USG) ölçüm değerleri kullanılarak yapıldı.6. hafta VAS ölçümlerinde, İSE uygulanan grup lehine anlamlı bir fark bulundu (p=0,015). 3.ay ve 6. ay VAS ölçümlerinde ise gruplar arasında fark bulunmadı (p>0,05). İOVKE yapılan grupta USG ile ölçülen PF'in inflamasyon kalınlığının tedavi sonrası 3. ayda bir miktar arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Plantar Fasciitis (PF) is a degenerative illness of the plantar fascia that caused by recurrent microtravmas to the root part of the calcaneus. Microtravmas lead to chronic degenerative Inflammation by time. Previously Intralesional injection of autologous venous blood (IIAVB) treatment in patients with PF was demonstrated. IIAVB, may provide cellular and humoral mediators, which stimulate the healing cycle. In our study, we aimed to compare the effectiveness of the methods., intralesional injection of autologous venous blood and intralesional steroid injections(ISI) are used more widely in plantar fasciitis treatment.To this end, a total of 49 patients were enrolled in the study. Of these 28 (57.1%) were made IIAVB, to the 21 (42.9%) were made ISI. 6th weeks, 3rd months and 6th month follow-up were made by using Visual Analogue Scale (VAS) and ultrasonography (USG) measurements. Data is transferred to the SPSS statistical analysis was performed.In VAS measures at 6th week, a statistically significant difference (p = 0.015) was found in the group to the benefit ISI. applied .There were not statistically significant difference among groups according to VAS measurements at 3rd months, and 6th months (p> 0.05).. In the IIAVB treated group the thickness of PF inflammation was showed a slight increase with ultrasound measured after treatment in 3rd month.