Esansiyel hipertansiyon tedavisinde kullanılan valsartanın serum visfatin seviyeleri ve lipid profiline etkisi
Effects of valsartan on visfatin levels and lipid profile in newly diagnosed hypertensive?
  1. Tez No: 311545
  2. Yazar: İSMAİL ATACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tbp.Yzb Ismail ATACAN, ?Esansiyel Hipertansiyon Tedavisinde Kullanılan Valsartanın Visfatin Düzeyleri ve Lipid Profili Üzerine Etkisinin Araştırılması, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010. Klasik kalp damar risk faktörleri (kolesterol, sigara, HT, DM ve obezite gibi) ile artmış visfatin seviyeleri arasındaki ilişki gösterilmiştir. Karotik aterosklerozu olan bireylerde visfatin ile metabolik sendrom arasındaki ilişki saptanmıştır. Bu nedenle bu araştırmada, yeni hipertansiyon tanısı olan hastalarda AT II reseptör blokörü olan valsartanın hipertansiyon tedavisindeki iyileştirici etkilerinin, visfatin düzeylerine de olan etkisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmıştır. Aynı zamanda valsartan tedavisinin lipid profili üzerindeki etkisi de değerlendirilecektir.Bu amaçla; 38-60 yaş aralığında, JNC VII ölçütlerine göre; evre I (ortalama AKB: 147,8±1,3 / 96,2±1,4 mmHg) birincil yüksek kan basınçlı 40 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MD. Navy Cap. İsmail ATACAN, ?effects of valsartan on visfatin levels and lipid profile in newly diagnosed hypertensive??, Gulhane Military Medical Academy, Military Medical School Department of Family Medicine, Dissertation-Specialization in Medicine, Ankara, 2010. The relation between increased visfatin levels and classical cardiovascular risk factors such as cholesterol, smoking, hypertension, diabetes and obesity was shown. The relationship between visfatin and metabolic syndrome in patients with carotis atherosclerosis was found . For this reason in this study, the curative effect of valsartan on hypertension in new diagnosed patients was originated by the effect on visfatin levels or not was investigated. The effect of valsartan therapy on lipid profile was also evaluated.With this aim, 40 patients between 38-60 ages with stage one hypertension ( average blood pressure 147,8±1,3 / 96,2±1,4 mmHg) according to the criterias of JNC VII were included to the study.