Tip 2 Diyabette glisemik kontrol, trombosit aktivitesi ve mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki
The assesment of relationship between glycemic control, platelet activity and microvascular complications in type 2 Diabetes
- Tez No: 311543
- Danışmanlar: PROF. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
TİP 2 DİYABETTE GLİSEMİK KONTROL TROMBOSİT AKTİVİTESİ VE MİKROVASKÜLER KOMPLİKASYONLAR ARASINDAKİ İLİŞKİGiriş: Trombogenez ve aterosklerozun gerekli bileşenlerinden olan potansiyel trombosit aktivite ve agregasyonu, tam kan sayımının bir parçası olan ortalama trombosit hacmi (OTH) ölçülerek güvenli bir şekilde tahmin edilebilir. OTH'nin diabetes mellitusta (DM) anlamlı derecede yüksek olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı tip 2 DM'da OTH, glisemik kontrol ve mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi açıklamaktır.Gereç yöntem: Gülhane Askeri Tıp Fakültesi İç Hastalıkları BD polikliniğine Haziran 2009 - Nisan 2010 başvuran 110 hasta (60 diyabetik, 50 kontrol) çalışmaya dahil edildi. Diyabetik olan hasta grubu HbA1c seviyelerine göre 2 gruba ayrıldı (HbA1c ?7 (n=30) ve HbA1c >7 (n=30)).
Özet (Çeviri)
THE ASSESMENT OF RELATIONSHIP BETWEEN GLYCEMIC CONTROL PLATELET ACTIVITY AND MICROVASCULAR COMPLICATIONS IN TYPE 2 DIABETES MELLITUSIntroduction: Trombocyte activity and aggregation potential are essential components of thrombogenesis and atherosclerosis and can be conveniently estimated by measuring mean platelet volume (OTH). It has been shown that OTH was significantly higher in Diabetes Mellitus (DM). The aim of this study was to investigate the relationship among OTH, glycemic control, and microvascular complications in type 2 DM.Material-methods: 110 patients (60 Diabetics, 50 controls) admitted to Gulhane School of Medicine Internal Medicine outpatient clinic from June 2009 to April 2010 have been included in this study. Case group, which were diabetics, were divided in two groups as their HbA1c levels (HbA1c ?7 (n=30) and HbA1c>7 (n=30)). Control group was made by nondiabetic controls (n=50). Heart failure, renal failure, hypertension, CVO and other chronic diseases which were excluded by history and physical exam and patients with anormal Hb and trombosit were not included our study.Results: While patient`s OTH results investigated diabetics groups` OTH (8,54±1,07 fL) significiently higher than nondiabetics groups` (7,99±0,87 fL) (p=0.004).