Esansiyel hipertansiyon hastalarında yeni başlanan karvedilol ve nebivolol tedavisinin insülin direnci ve lipid profili üzerine etkisi
Effects of newly begun carvedilol and nebivolol treatment on insulin resistance and lipid profile in patients with essential hypertension
- Tez No: 369872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Beta blokerler, hipertansiyon tedavisinde kullanılan önemli ilaç sınıflarından biri olmasına rağmen, son kılavuzların çoğunda 1. sıra antihipertansif ajan olarak önerilmemektedir. Bu olumsuz görüş, geleneksel beta blokerlerin hemodinamik ve metabolik parametrelerdeki yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Yeni kuşak vazodilator beta blokerlerin, özellikle metabolik parametrelerde, geleneksel beta blokerlere üstünlükleri bilinmektedir. Bu çalışmada her ikisi de yeni kuşak beta bloker olan karvedilol ve nebivololün, esansiyel hipertansiyonlu hastalarda insülin direnci ve lipid profili üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma prospektif, randomize, açık uçlu, klinik bir çalışmadır. Çalışmaya, kardiyoloji polikliniğine başvurarak esansiyel hipertansiyon tanısı konulan, diyabetes mellitusu olmayan 107 hasta alındı. Hastalar 2 gruba randomize edilerek, bir gruba karvedilol 25 mg (p.o.), diğer gruba nebivolol 5 mg (p.o.) dozu titre edilerek başlandı. Tüm hastalara yaşam tarzı değişiklikleri önerildi. İlk başvuruda ve tedaviye başladıktan 4 ay sonra açlık kan şekeri, insülin, lipid profili [yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), total kolesterol, trigliserid, apolipoprotein A-I, apolipoprotein B] değerleri ölçüldü ve HOMA indeksi (açlık kan şekeri x açlık insülini / 405) ile insülin direnci hesaplandı. Randomize edilen 107 hastanın 27' si takipte çalışma dışı kaldı ve çalışma karvedilol grubundan 40 ve nebivolol grubundan 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta ile tamamlanarak verileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Beta blockers are one of the major class of drugs for the treatment of hypertension. However they are not recommended as first-line antihypertensive agents in most of the recent guidelines. This negative opinion stems from the side effects of traditional beta blockers on hemodynamic and metabolic parameters. It is known that the new generation beta blockers with vasodilatation capabilities have favorable effects especially on metabolic parameters, and they seem to be superior to the traditional beta blockers. In this study, we aimed to compare the effects of two beta blockers with vasodilator activity, carvedilol and nebivolol, on insulin resistance and lipid profiles in patients with essential hypertension. This study is a prospective, randomized, open-label, clinical trial. The study included 107 patients having essential hypertension, no overt diabetes mellitus, who presented to the cardiology outpatient clinic. All patients were recommended lifestyle changes. Patients were randomized into two groups; 25 mg of carvedilol (o.d.) and 5 mg of nebivolol (o.d.); and doses were started by titration. Fasting plasma glucose, insulin and lipid profile [high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), total colesterol, triglyceride, apolipoprotein A-I, apolipoprotein B] were compared in both groups and insulin resistance was calculated by HOMA index (fasting glucose x fasting insulin / 405) before treatment and 4 months after initiation of therapy. During follow-up, 27 patients were excluded and data analysis was performed in 80 patients (carvedilol group n= 40, nebivolol group n= 40).