Antipsikotik ilaç tedavisi almamış ilk atak şizofreni hastalarında korpus kallozum'da azalmış fraksiyonel anizotropi
Reduced fractional anisotropy of corpus callosum in first-episode antipsychotic drug-naive patients with schizophrenia
  1. Tez No: 311546
  2. Yazar: ERDAL PAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ALGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, şizofreni hasta grubunda, korpus kallozumun (KK) splenium ve genu bölgelerindeki nöronal ağ bağlantılarının DTG ile incelenmesi ve şizofreninin nörogelişimsel hipotezi ile bağlantılı olarak beyaz cevher yapısal bağlantı bozukluğu hipotezinin test edilmesi amaçlandı.Çalışmaya alınacak bu hastalar GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne Haziran 2009- Aralık 2009 tarihleri arasında başvuran ve psikotik semptomları olan hastalar arasından seçildi. DSM-IV'e göre yapılandırılmış SCID-I uygulanarak ilk atak şizofreni (İAŞ) (n=5) ya da şizofreniform bozukluk (n=9) tanısı konulan 14 hasta çalışmaya alındı. Başlangıç tanısı şizofreniform bozukluk olan hastaların 6 ay sonraki değerlendirmede kesin olarak şizofreniye dönmüş olması ana koşuldu. Hastalık şiddeti PANSS, BPRS ve CGI ölçekleri kullanılarak ölçüldü. Tüm hastaların başlangıçta karaciğer, böbrek fonksiyonları, tiroid fonksiyon testleri ile DTG sırasında MR ile yapısal beyin taramaları yapıldı. DTG ölçümleri renk kodlu FA haritalarında, topografik dairesel ROI (ilgi alanı)' ler kullanılarak yapıldı.Çalışmamızda İAŞ hastalarında, gerek genu FA (t15,607=4,106, p=0,001), gerekse splenium FA (t14,848=2,812, p=0,013) değerleri sağlıklı kontrol grubundan düşük bulundu. Genu'da bu düşüklük daha belirgindi.Kallozal FA (KFA) değerlerindeki azalma, miyelinizasyon kusuru başta olmak üzere, çeşitli aksonal sebeplere bağlı iletim kusuru olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar nörogelişim hipotezinin bir parçası olan, kognitif disimetri hipotezinde ileri sürülen kortiko-serebellar-talamik-kortikal döngüde anormallik olduğu görüşünü destekler niteliktedir. KFA' deki azalma antipsikotik tedaviden bağımsız olup, yaklaşık olarak hastalığın başlangıcı ile birlikte olduğunu ve prenatal gelişim sürecindeki olaylardan kaynaklandığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The complexity of the human brain arises from its connectivity. The largest connectivity structure in the human brain is the corpus callosum (CC). The aim of this dissertation thesis is to investigate the neuronal network connectivity of splenium and genu of corpus callosum (CC) in patients with schizophrenia using diffusion tensor imaging (DTI) technique. Additionaly, we aimed to test the neurodevelopmental hypothesis (NH) of disrupted inter-hemispheric connectivity and white matter pathology in patients with schizophrenia.First-episode schizophrenia patients were recruited from the outpatient unit of the Deparment of Psychiatry , Gülhane Military Academy, Haydarpasa Training Hospital, between June 2009-December 2009. First-episode schizophrenia (FES) and schizophreniform disorder diagnoses were given by a trained rater using the Structured Clinical Interview for DSM-IV and included 5 diagnosed with FES, and 9 diagnosed with schizophreniform disorder. Schizophreniform disorder patients were required to have an unequivocal transition to schizophrenia when they were re-evaluated 6 months later. Nonpsychiatric controls recruited from the community were free of any Axis I psychiatric disorder and had no history of any major neurological or medical illness, substance abuse, or psychotropic medication use. The ilness severity was measured by using PANSS, BPRS, and CGI. In all patients, liver, kidney, and thyroid function tests were assessed at the baseline visit of the study. Difusion-weighted images were obtained with a 1,5T Siemens scanner along with structural MRI scans. Tractography-guided circular ROI (region of interest) probes in color-coded Fractional Anisotropy (FA) maps were used for splenium and genu FA measurements.In this study; In the FES patients, both genu FA (t 15.607 = 4.106, p=0.001) and the splenium FA (t 14.848 = 2.812, p=0.013) values were lower than the nonpsychiatric control group. This finding was more prominent in the genu region of CC.The reduced mean Callosal FA (CFA) values might indicate myelination defects and problems in axonal transport. These results might support the hypothesis of disrupted inter-hemispheric and white matter connectivity in pathogenesis of schziophrenia, mentioned with cognitive dysmetria. Reduced CFA values were independent of exposure to antipsychotic medications, and show evidence of an abnormality at the earliest phase of the disorder.