Genç obez erkeklerde karotis arter doppler pulsatilite ve rezistivite indeksleri ile insülin direnci arasindaki ilişki
The Relation Between Carotid Artery Pulsatility and Resistivity İndexes and Insulin Resistance in Young Obese Males
  1. Tez No: 311548
  2. Yazar: HALİL ONUR ÖZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖKTENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma genç obez erkeklerde karotis arter Doppler ultrason incelemesi ile obezite ve insülin direncine bağlı serebral hemodinamik değişiklikleri tespit etmek maksadı ile yapılmıştır. Bu amaçla 35 obez ve 23 yaş ve cinsiyetçe uyumlu obez olmayan gönüllüde ana karotis arterde akım hızlarını tespit ederek Gosling pulsatilite indeksi (PI) ile Pourcelot rezistivite indekslerini (RI) elde ettik. Çalışmaya katılanlarda HOMA-IR yöntemi ile insülin direnci hesaplandı.Kontrol grubu ile kıyaslandığında obezlerde PI ve RI daha yüksek olarak tespit edildi. Obezlerde insülin direnci, kan basıncı, trigliserit ve yüksek duyarlılıklı c-reaktif protein (HSCRP) seviyeleri de istatistiki olarak daha yüksek tespit edildi. Yapılan korelasyon analizinde pulsatilite ve rezistivite indeksleri ile diğer parametreler arasında korelasyon tespit edilemedi.Genç erkek obezlerde kontrol grubu ile kıyaslandığında karotis arter içerisinde kan akımına karşı daha yüksek direnç mevcuttur. Bu durumun orta ve uzun vadeli sonuçları bilinmemektedir. Bu konun aydınlatılması için daha fazla sayıda çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate cerebral hemodynamic changes related to obesity and insulin resistance in young male patients with carotid artery Doppler ultrasonography. For this reason we measured the flow velocities and the Gosling pulsatility index (PI) and Pourcelot resistivity index (RI) of the common carotide artery in 35 obese non diabetic patients and 23 age and gender match non obese volunteers. The insulin sensitivity were determined by using homeostasis model assesment indexes.Compared with control group PI and RI were significiantly higher in obese patients. Insulin resistance, blood pressure, triglyceride levels and high sensitivity c-reactive protein (HSCRP) levels were also statistically higher in this group. Corelation analyze of data obtained from the obese patients failed to show a coralation between Doppler indexes and the variables above.Young male obese patients have higher resitance against the blood flow in carotid artery compared with the control group. Consequences of this situation in the medium and long term is unknown. We need more studies to established signifigance of this abnormality in obese population