MR difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile memede malign-benign kitle ayrımı
Differentiation of malign and benign breast lesions with diffusion MRI
  1. Tez No: 311549
  2. Yazar: FERHAT CÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Meme lezyonlarının malign ve benign ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetikrezonans görüntülemenin tanısal değerinin ara?tırılması amaçlanmı?tır.Ya?ları 22 - 82 (ortalama: 49 ya?) arası deği?en 41 kadın hastada 67lezyondan histopatolojik olarak verifiye edilmi? 41 meme lezyonu çalı?maya dahiledilmi?tir. Hastalar 1.5 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazı ile bilateral memekoili kullanılarak incelenmi?tir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler, spin eko ? echo planar ?görüntüleme sekansı ile elde edilmi?, ?b? değeri 0, 50, 200, 500 ve 1000 sn / mm²olarak belirlenmi? ve total tarama zamanı 80 sn sürmü?tür. Elde olunan görüntülerüzerinden görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficients, ADC) normalmeme parankimine ait fibroglandüler dokuda ve meme lezyonlarında hesaplanmı?tır.Elde olunan ADC değerleri histopatolojik sonuçlar ile birlikte; One ? SampleKolmogorov ? Simirnov Test, Mann Whitney U, One ? Way ANOVA testikullanılarak istatistiksel olarak kar?ıla?tırıldı.?ncelemeye dahil edilen 41 hastadan 36 tanesine kontrastlı, 5 tanesikontrastsız MRG inceleme yapılmı?tır. 41 hastada, histopatolojik tanısı olan 41lezyonun 23 tanesi malign, 18 tanesi benign olarak saptandı. Yapılan ölçümlerdeortalama ADC değerleri, benign lezyonlarda 1.49 ± 0.16 x 10?³ cm² / sn, malignlezyonlarda 0.82 ± 0.07 10?³ cm² / sn olarak tespit edildi. Ortalama ADC değerlerimalign lezyonlar ile benign lezyonlar arasında (p < 0,01) istatistiksel olarak anlamlıfarklılık göstermektedir. Bu sonuç malign lezyonların yüksek selüleritesi nedenliolarak değerlendirildi.Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme, meme lezyonlarınınmalign ve benign ayrımında diğer görüntüleme yöntemlerine önemli katkılarsağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
To evaluate the diagnostic value of diffusion imaging in distinguishing benignand malign breast lesions.A total of 41 women between the age of 22 - 82 years (mean, 49 years) with41 histopathologically verified breast lesions were investigated in this study. Thepatients were examined by a 1.5 T system using bilateral phased array breast coil.Spin echo echo planar diffusion imaging was used to scan patients. Images wereobtained by b values 0, 50, 200, 500 and 1000 seconds / mm². Total diffusion scantime was 80 seconds. The apparent diffusion coefficients (ADC) was calculated onbreast lesions. The comparison between the histopathological diagnoses and themean ADCs were performed by One ? Sample Kolmogorov - Simirnov Test, MannWhitney U, One ? Way ANOVA.The diagnosis of remaining 41 patients with 41 breast lesions were as follows;malign lesions (n=23), benign lesions (n=18). The mean ADC values were asfollows ( in units of cm² / s ): Benign breast lesions (1.49 ± 0.16 x 10?³ cm² / sn),malignant breast lesions (range: 0.82 ± 0.07 10?³ cm² / sn). The mean ADC obtainedfrom malignant breast lesions was statistically different from that observed in benignsolid lesions (p = 0,00).Diffusion imaging can be used in differentiation of malign and benign breastlesions.