Antisosyal kişilik bozukluğunda unsinat fasikülün difüzyon tensör manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
The evaluation of the uncinate fascicle by the diffusion tensor imaging with the antisocial personality disorder
  1. Tez No: 311547
  2. Yazar: AYKUT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Antisosyal Kişilik Bozukluğunda Unsinat Fasikülün Difüzyon Tensör Manyetik Rezonans Görüntüleme İle Değerlendirilmesi.Güncel nörogörüntüleme çalışmaları antisosyal kişilik bozukluğunda orbitofrontal korteks, ventral medial frontal korteks ve amigdala disfonksiyonu üzerine yoğunlaşmaktadır. Frontal lob ile anterior temporal lob arasında bağlantıyı sağlayan sağ unsinat fasikülde difüzyon tensör görüntülemede fraksiyonel anizotropi değerinde düşüklük bildirilmiştir. Bu çalışmada AKB tanılı bireylerin unsinat fasiküldeki FA değerleri ve unsinat fasikülün FA değerleri ile psikopati dereceleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır.GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM-IV tanı ölçütlerine göre AKB tanısı konulan 37 erkek hasta ile 27 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alınmıştır. Hasta ve kontrol grubuna yarı yapılandırılmış sosyodemografik form, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu(SCID-I), DSM-III-R Eksen II Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-II), Hare Psikopati Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Bu testlerin tamamlanmasından sonra GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Radyoloji Servisi' nde DT MRG çekimi yapıldı.AKB grubunun sosyodemografik verileri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında literatür ile uyumlu olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. AKB ile kontrol grubu karşılaştırıldığında FA değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hare Psikopati Değerlendirme Ölçeğinde büyük oranda yüksek psikopati puanı bulunmuştur. Ancak antisosyal kişilik bozukluğun da, psikopati derecesi ile unsinat fasikülün FA değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation Of The Uncinate Fascicle By The Diffusion Tensor Imaging with The Antisocial Personality DisorderCurrent neuroimaging research on Antisocial Personality Disorder (APD) have focused on the orbitofrontal cortex, the medial ventral frontal cortex and the amygdala dysfunction. The uncinate fascicle that connecting the anterior part of temporal lobe with the frontal cortex has reduced fractional anisotropy (FA) in diffusion tensor imaging. The aim of this study is to explore the FA value of the uncinate fascicle and the relationship between FA value the uncinate fascicle and score of psychopathy Antisocial Personality Disorder.Thirty seven male subjects meeting DSM?IV?TR diagnostic criteria for APD who admitted to Department of Psychiatry of GATA Haydarpaşa Training Hospital and twenty seven, age and sex matched healthy control subjects were included in the study. The patients and the control group were assessed by a semistructured sociodemographic form, Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-IV (SCID-I), Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-III-R Personality Disorders (SCID-II), Hare Psychopathy Checklist-Revised. After the completion of these tests diffusion tensor imaging performed in Department of Radiology of GATA Haydarpaşa Training Hospital.In the APD group, sociodemographic data were compared with the control group significant differences were observed with the literature. The APD group compared with the control group, no significant differences between the FA values. Assessing psychopathy in Hare Psychopathy Checklist-Revised score was significantly higher. However, in the APD, there was no significant differences between the psychopathy score and FA values of the uncinate fascicles