Diyabetik hastaların böbrek fonksiyonlarının nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) ile değerlendirilmesi
Evaluation of diabetic patients renal function with neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL)
- Tez No: 311569
- Danışmanlar: PROF. T. RIFKI EVRENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2003 yılında tüm dünyada en az 191 milyon diyabet hastası vardır ve 2030 yılında yaklaşık 330 milyon kişinin diyabet hastası olacağı tahmin edilmektedir. Türk Nefroloji Derneği Ulusal Kayıt Sistemine göre 2009 yılında hemodiyalize giren hastaların %35'i diyabetik nefropati kaynaklıdır. Diyabetik nefropatinin takibinde GFH (Glomerüler Filtrasyon Hızı) değeri önemli bir parametredir. Günümüzde güvenilir, kolay uygulanabilir bir GFH ölçüm yöntemi henüz ortaya konamamıştır.NGAL, nötrofillerden ve böbrek tubulus hücrelerinden köken alan, nötrofil jelatinaza kovalent olarak bağlanan, 25 kDa molekül ağırlığında bir proteindir. Akut böbrek hasarı tanısında çok duyarlı bir belirteç olan NGAL'in GFH belirteci olarak kullanımına dair yayınlar kısıtlıdır. Bu tez çalışmasında henüz üre?kreatinin retansiyonu gelişmemiş diyabetik hastalar, serum ve idrar NGAL düzeylerinin GFH belirteci olarak kullanımı ve diyabetik nefropatinin erken döneminde kullanımı açısından araştırılmıştır. Çalışmamızda diyabetik grubta idrar NGAL düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuş ve farklıGFH belirleme yöntemleri ile karşılaştırıldığında, GFH düzeyi ile NGAL düzeyi arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Normalbuminürik diyabetik hastalar ile normalbuminürik kontrol grubu karşılaştırıldığında idrar NGAL düzeyinin yüksek bulunması diyabetik nefropatinin erken dönemde tespitinde tarama testi olarak kullanılabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization datas , at least 191 million patients have diabetes worldwide in 2003 and it is estimated that about 330 million people will have diabetes in 2030. According to National Registration System datas of Turkish Society of Nephrology patients undergoing hemodialysis have 35 % diabetes-related kidney failure in 2009.GFR(Glomeruler Filtration Rate) is an imported parametric value for diabetic nephropathy follow-up. Today, a reliable, easy GFR measurement method hasn't been found yet. NGAL is an 25 kDa weight protein that derivated from neutrophils, kidney tubul cells and bound covalently neutrofil gelatinase. NGAL is accepted as a very sensitive biomarker of acut renal failure, but publications which are about NGAL's usage as a GFR marker, are limeted. In this study, diabetic patients with normal urea-creatinine levels, serum and urinary NGAL levels were searched for use as a GFR marker and value in early period of diabetic nephropathy. In diabetic group serum and urinary NGAL levels were significiantly higher than the control group when compared to GFR, that determined by various methods negative correlation found between urinary NGAL and GFR. Also urinary NGAL levels found higher when normoalbuminuric diabetic patients compared to normoalbuminuric control group, so we thought that urinar NGAL can be used as a screening test for early diabetic nephropathy diagnose.