Ailevi akdeniz ateşi hastalığında inflamasyon ile rezistin ve kalprotektin arasındaki ilişki
Correlation between inflammation and resistin, calprotectin levels in familial mediterranean fever disease.
  1. Tez No: 311570
  2. Yazar: EMRAH KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) tekrarlayan ateş, peritonit, plörit, artrit ile karakterize otoinflamatuvar bir hastalıktır. AAA'indeki inflamatuvar sürecin MEFV genindeki mutasyon ile anormal aktive olan IL-1ß ve NF-?B vasıtasıyla olduğuna inanılmaktadır. Rezistin ve kalprotektin inflamasyonla seyreden hastalıklarda yüksek saptanmaktadır. Her ikisinin sentez ve etki mekanizmasının NF-?B yolağının aktivasyonu vasıtasıyla olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle AAA hastalarında inflamasyon ile rezistin ve kalprotektin arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır.Çalışma atak döneminde 34, ataksız dönemde 34 erkek AAA hastası ve 20 sağlıklı erkek kontrol grubu üzerinde yapıldı. Çalışmamızda rezistin (p0,05) düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Familial mediterranean fever (FMF) is an autoinflammatory disease that is charactherized with recurrent fever, peritonitis, pleuritis and arthritis. It is believed that inflammatory process in FMF occured with MEFV gene mutation and abnormal activity of IL-1ß and NF-kB. Resistin and calprotectin are highly determined in some inflammatory diseases. It is thought that both resistin and calprotectin are syntesised and effected in the same way which is NF-kB pathway. Consequently this study aimed to find a correlation between inflammation and resistin, calprotectin levels of patients who have FMF disease.This study performed with 34 male patients who are in active phase of disease, 34 male patients who are inactive phase of disease and 20 male healthy volunteer who have no disease as a control group.