Genç obez erkeklerde açilasyon stimüle edici protein ile oksidatif stres ve insülin direnci ilişkisi
The correlation between acylation stimulating protein, oxidative stress and insulin resistance in young obese men
  1. Tez No: 311571
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obezite, vücut yağ miktarında artışla karakterize multifaktöriyel kaynaklı kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, yağ dokunun parakrin, otokrin ve hatta endokrin bir organ gibi görev yaptığı kabul edilmektedir. Kronik enerji dengesizliği ile gelişen adiposit hipertrofi/hiperplazisi sonucu, yağ dokudan sekrete edilen adipokinler ve inflamatuar mediyatörler ile endoplazmik retikulumda ve mitokondride meydana gelen seri değişiklikler gibi birçok faktörün insülin direnci gelişimine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Obezitede oluşan insülin direncinin de oksidatif stresle olan ilişkisi bilinmektedir. Açilasyon stimüle edici protein, adipositlerden sentez ve sekrete edilen kompleman kaynaklı bir hormondur. Primer görevi adipositlerdeki lipid metabolizmasının düzenlenmesidir. Bunun sonucunda tüm vücuttaki enerji dengesi ve insülin duyarlılığı etkilenmektedir. Bu tez çalışmasında genç obez erkeklerde plazma düzeyleri ile insülin direnci ve oksidatif stres arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as an multifactorial chronic illness which is charecterized by increased body fatty tissue. Today, fatty tissue is regarded as an paracrine, autocrine, and even an endocrine organ.Many factors are known to contribute to the development of insulin resistance such as changes occurring in endoplasmic reticulum, and mitochondria , adipokines and inflammatory mediators which are secreted by fat tissue due to adipocyte hypertrophy / hyperplasia that caused by chronic energy imbalance. The relationship between oxidative stress and Insulin resistance ,which caused by obesity, also known.Acylation stimulating protein is a hormone synthesized and secreted from adipocytes, which derived from complement system. It?s primary task is organization of lipid metabolism in adipocytes.