Termde elektif sezaryen ile doğan yenidoğanların doğum haftalarına göre sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluating the outcomes of neonates born by elective cesarean delivery at term according to the weeks of gestation
  1. Tez No: 311574
  2. Yazar: SERKAN SATILMIŞ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VEDAT ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Ocak 2005 ile Nisan 2011 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akedemisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi (HEH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde termde sezaryen ile doğan, yenidoğan hastalıkları için risk faktörü taşımayan ve GATA HEH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine (YYBÜ) yaşamlarının ilk 28 gününde yatan bebeklerin morbidite ve mortalitelerini inceledik. Çalışmada gebelik haftalarına göre yenidoğan sonuçlarını değerlendirdik. Veri tabanı olarak hastane otomasyon sistemi ve klinik kayıtları kullanılmıştır. Bu araştırma retrospektif ve prospektif kohort olarak planlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yenidoğanın mortalitesi, respiratuar distres, pnömoni, sepsis, üriner sistem enfeksiyonu, mekonyum aspirasyon sendromu, konvülsiyon, hipoksik iskemik ensefalopati, hiperbilirübinemi, spontan takip, hipoglisemi, polisitemi, beslenme bozukluğu, mekanik ventilasyon ihtiyacı, YYBÜ'de 5 günden fazla kalan yenidoğan, 1. ve 5. dk. Apgar skoru gruplamaları ile doğum haftaları arasında istatistik olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Yenidoğanın geçici taşipnesi (YGT), oksijen (O2) ihtiyacı ve YYBÜ`ye yatış riskinin 37. Gebelik haftasında 39. Haftaya göre artığı görülmektedir. Yenidoğanların mekonyum ile boyanmış amniyon mayi ile doğma oranlarına baktığımızda 40. haftada 39. haftaya göre riskin attığı görülmektedir. Sonuç olarak erken haftalarda sezaryen doğum planlanmasının yenidoğan için bir takım riskler taşıdığı görülmektedir. İdeal doğum haftası olarak 39. hafta daha uygundur. Geçerli tıbbi neden olmadan erken haftalarda sezaryen planlaması yapılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mortality and morbidity of newborns who were born with cesarean delivery at term from January 2005 to April 2011 in GATA Haydarpaşa Training Hospital Obstetrics and Gynecology Service, who had no risk factors for any diseases and who were hospitalized in The Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of GATA Haydarpaşa Training Hospital Pediatrics Service in the first 28 days of life, were investigated. Neonatal outcomes were evaluated according to the weeks of gestation in this study. Hospital automation system and clinical records were used as a database. This research was designed as a retrospective and prospective cohort study. At the end of the study, the neonatal mortality, respiratory distress syndrome, pneumonia, sepsis, urinary tract infection, meconium aspiarion syndrome, convulsions, hypoxic ischemic encephalopathy, hyperbilirubinemia, spontaneous follow-up, hypoglycemia, polycythemia, malnutrition, need for mechanical ventilation, hospitalization ?5 days, 1 and 5- minute Apgar scores were not statistically significant difference between the weeks of gestation. As compared with cesarean delivery at 39 weeks, cesarean delivery at 37 weeks had significantly higher risk including transient tachypnea of the newborn (TTN), O2 support and the NICU admission. When we look at rates of newborns born with meconium stained amniotic fluid at ?40 weeks, the risk was higher than 39 weeks. We conclude that early planned cesarean delivery had significantly higher risk for newborn. Ideally, cesarean delivery at 39th week is more appropriate. Cesarean delivery should not be planned without any valid medical indications in early weeks.