Diyabetik sıçanlarda meydana gelen sinir yaralanmaları onarımında perinörotomi uygulamasının etkisi
The effect of perineurotomy on nerve repair in diabetic rat nerve injuries
  1. Tez No: 311576
  2. Yazar: CİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Diyabetik nöropatinin hiperglisemi tarafından tetiklenen değişik biyokimyasal reaksiyonların neden olduğu endonöral ödem sonucu oluştuğu bilinmektedir. Sinir yapısında iç ve dış sınırlayıcı faktörler ikili bası etkisine (`double crush' fenomeni) yol açar. İkili bası hipotezine göre tedavi tek bir nokta yerine, sinirin seyri boyunca tüm bası noktalarına uygulanmalıdır. Farklı seviyelerde sinir dekompresyonu diyabetik nöropati tedavisinin bölümlerinden birisini oluşturmaktadır. Ancak sinir dekompresyonu sinir içi basıncı değiştirmemektedir. Daha önce Kale ve arkadaşları bunu ekstremitelerdeki kompartman sendromuna benzeterek, diyabetik sıçanlarda dekompresyon ve perinörotomi uygulamasıyla daha başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Bu da sinir içi basıncın sinir fonksiyonlarını ne denli etkilediğini göstermektedir.Bu çalışmanın amacı diyabetik sıçanlarda sinir yaralanmaları onarımında perinörotominin etkisinin araştırılmasıdır. Sinir onarımı ve perinörotomi uygulamasıyla daha iyi sinir rejenerasyonu elde edilebileceğini düşündük.Bu çalışmada 40 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sağlıklı kontrol, sağlıklı perinörotomi, diyabetik kontrol ve diyabetik perinörotomi şeklinde dört grup oluşturuldu. İki grup streptozotosin ile diyabetik hale getirildi. Tüm gruplarda siyatik sinir kesilerek epinöral olarak sütüre edildi. Ek olarak sağlıklı ve diyabetik perinörotomi gruplarında siyatik sinir ve dallarına perinörotomi uygulandı. Fonksiyonel değerlendirme için yürüme yolu analizi kullanıldı. Postoperatif 12. haftada sinir biyopsileri alındı, ışık ve elektron mikroskobu incelemeleri yapıldı. Myelinli aksonlar sayıldı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Diyabetik perinörotomi grubu siyatik fonksiyon indeksi diğer gruplardan daha iyiydi. Myelinli lif sayımı sonucuna göre sağlıklı kontrol ve sağlıklı perinörotomi grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It is known that diabetic neuropathy is the result of endoneurial edema caused by various biochemical reactions triggered by hyperglycemia. Internal and external restrictive structures create a double crush effect to the nerve structure. According to the double-crush hypothesis, the treatment should be applied to all entrapment points along the course of the nerve instead of a single site. Decompression of the nerve at different levels is one of the adjuncts of the overall treatment plan for diabetic neuropathy. However nerve decompression doesn?t change the internal nerve pressure. Kale et al compared this with compartment syndrome of extremities and they had better results with decompression and perineurotomy in diabetic rats. This proves the effects of intraneural pressure in nerve function.The aim of this study was to investigate the effect of perineurotomy on repair of the nerve injury in diabetic rats. We thought that we could have better nerve regeneration when nerve repair and perineurotomy is applied at the same time.We used 40 Sprague-Dawley rats. Four groups (healthy control, healthy perineurotomy, diabetic control, and diabetic perineurotomy) were created. Streptozotocin-induced diabetes was created at two groups. In all groups the schiatic nerve was transected and sutured epineuraly. Additionally, perineurotomy was performed to schiatic nerve and it?s branches in healthy and diabetic perineurotomy groups. Walking track analysis was used for functional assessment. The nerve biopsies were taken at postoperative 12th weeks, light and electron microscopic evaluation were carried out. Number of myelinated fibers was counted. All data obtained were statistically analysed.Sciatic function index of diabetic perineurotomy was better than the other groups. According to number of the myelinated fiber, the difference between healthy control and healthy perineurotomy groups weren?t significant statistically (p>0,05).